آموزش اتوماسیون صنعتی, آموزش و خدمات

کاربرد LabView در صنعت اتوماسیون

LABVIEW

کاربرد LABVIEW در صنعت اتوماسیون

نرم‌افزار LabView یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی می‌باشد که بدون نیاز به کد نویسی و آشنایی با برنامه‌نویسی مهندسان را در اجرای پروژه‌های موردنظرشان یاری می‏‌کند.

برخی از کاربردهای این نرم‌افزار عبارت‌اند از :

 

 جمع‌آوری داده و پردازش سیگنال :

توسط  کارت‌های DAQ می‌توان سیگنال‌های بیرونی را به نرم‌افزار منتقل و بر روی آن پردازش انجام داد. به‌عنوان‌مثال توسط  ترانسمیتر ، سیگنال تقویت‌شده را می‌‏توان به کارت‏ USB DAQ انتقال داد و سپس اطلاعات مربوط به یک لودسل را به کامپیوتر منتقل کرده و وزن را نمایش داد.

کنترل صنعتی:

در این نرم‌افزار می‌توان پروژه‌های کنترل صنعتی را پیاده‌سازی نمود. به‌عنوان‌مثال: بااتصال یک ترموکوپل  و یک فن،  سیستم کنترل دما طرحی کرد.

ابزار دقیق:

می‏‌توان انواع  سنسورها نظیر:

لودسل ، ترموکوپل ، آلتراسونیک و  سنسور فشار  را توسط مدارهای واسط به کامپیوتر متصل کرد و با نرم‌افزار لب ویو پردازش‌های متفاوتی مانند ذخیره دیتا یا رسم منحنی یا پیاده‌سازی فیلترهای دیجیتال را بر روی داده‌ها انجام داد.

مانیتورینگ: می‌توان در سیستم‌های ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی وضعیت سیستم را در کامپیوتر نشان داد. به‌عنوان‌مثال: نمایش و رسم منحنی سنسورها ، وضعیت عملکرد موتورها و جک‌ها و …

پروتکل‌های ارتباطی: این زبان به‏ طور کامل توانایی ارتباط با پروتکل‌هایی مانند GPIB(General Purpose Interface Bus)، RS232 ، RS485 ، Bluetooth،USBرا دارد و همچنین توانایی استفاده از شبکه UDP و TCP/IP را برای کاربر مهیا کرده است.

 

پنج دلیل اصلی یادگیری LABVIEW

 

داشتن محیطی ساده و گرافیکی

عدم نیاز به کد نویسی و تنها نیاز به قراردادن بلوک‌ها

LABVIEW

 

قابلیت پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف مثل  RS232 , USB , TCP/IP , Modbu ,  RS485 , Bluetooth , WiFi

LABVIEW

 

امکان کنترل و مشاهده فرآیند به‌وسیله موبایل و تبلت

LABVIEW

 

 

قابلیت ارتباط با میکروپروسسورهای سریع و تجهیزات صنعتی. به‌وسیله این ویژگی‌ها و سخت‌افزارهای مخصوص تولید شرکت NI می‌توان پیچیده‌ترین فرآیندهای صنعتی را با سرعت بسیار بالا کنترل نمود.

LABVIEW

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *