آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

چوک DC ساخت ایران

چوک DC ایرانی

 

فروش انواع چوک های دی سی ساخت ایران

 

جهت اطلاعات بیشتر و قیمت با شماره تماس 09156945426 در واتساپ ارتباط بگیرید..

 

چوک DC

چوک های DC که به ترمینال DC درایوها متصل می شوند،دارای مزایای زیر هستند. برای دیگر کاربردها راکتور های DC بر اساس نیاز مصرف کننده، طراحی و تولید می شوند.برخی از کاربرد های چوک های DC عبارتند از:
1. کاهش هارمونیک ورودی
2 . کاهش اسپیکهای ولتاژ و جریان
3. کاهش ریپل های AC وارد شده بر جریان DC
4.کاهش نرخ di/dt & dv/dt
5 . کاهش تریپ های ناخواسته ناشی از ا ضافه ولتاژ
6.کاهش حالت های گذرای اضافه ولتاژ بر روی DC
7- کاهش تلفات و بهبود عملکرد سیستم

 

 مختصری از مزایای چوکDC شرح داده شده است

۱) کاهش هارمونیک های جانبی خط:

چوک DC از نظر کاهش هارمونیکی رفتار مشابه راکتورهای خط AC را دارد. هر دو به کاهش مقدار پیک جریان ورودی درایو کمک می کنند.

به شکل موج زیر برای درایو با و بدون چوک DC توجه داشته باشید. اولی یک درایو است که مستقیماً به منبع تغذیه AC متصل است و دیگری همان درایو است که دارای یک choke DC است که روی باس DC نصب شده است.

Drive Input current waveform without and with a DC Choke

شکل موج جریان ورودی را بدون و با DC Choke

 

نیمی از اندوکتانس مورد نیاز بر روی باس مثبت و نیمی دیگر روی باس منفی نصب شده است. در صورت نیاز می توان اندوکتانس را در هر دو گذرگاه مثبت یا منفی جمع کرد.

چوک DC بهتر از راکتورهای خط AC ، هارمونیک های ۵ و ۷ را کاهش می دهد. با توجه به این واقعیت که ۵ و ۷ بزرگترین عامل هارمونیک هستند ، این امر منجر به کاهش اعوجاج هارمونیک کل فعلی می شود. سطح اعوجاج هارمونیکی جریان نظری با چوک DC 32٪ و با راکتور خط AC این ۳۷٪ است.

Drive schematic showing DC Choke

شماتیک درایو نشان دادن DC Choke

 

توجه داشته باشید که شکل موج جریان ورودی با چوک DC یک شکل مشخص دارد. افزایش شدید جریان به دنبال یکنواخت شدن. این با شکل موج جریان ورودی برای یک راکتور خط متفاوت است. شکل موج بالا را ببینید. از این شکل موج مشخص می توان برای تشخیص سریع اینکه یک درایو دارای راکتور خط ورودی است یا چوک DC استفاده می کنند.

 

۲) کاهش DC BUS RIPPLE

بدون چوک DC ، می توانیم انتظار یک موج ولتاژ +/- ۵٪ DC در باس DC را داشته باشیم. با افزودن یک چوک DC ، موج دار شدن به +/- ۱.۵٪ یا کوچکتر کاهش می یابد. موج کوچکتر منجر به کاهش اتلاف حرارت در خازن باس و در نتیجه عمر بیشتر خواهد شد. معمولاً با افزودن چوک DC کاهش ناچیزی در ولتاژ گذرگاه DC وجود دارد که با توجه به سایر مزایای بالقوه می توان آن را ناچیز دانست.

DC Bus Ripple measured on a 1HP, 240V AC Drive

DC Bus Ripple در یک درایو AC 1HP و ۲۴۰V اندازه گیری شده است

 

 

 

۳) افت ولتاژ

افت ولتاژ یک راکتور خط AC بیشتر از یک راکتور DC با٪ امپدانس مشابه است. چوک DC ولتاژ موج دار را کاهش می دهد و تأثیر زیادی بر ولتاژ باس DC ندارد. این بدان دلیل است که امپدانس ارائه شده توسط راکتور به جریان DC صفر است زیرا فرکانس صفر است (Z = j2?fL). یک راکتانس محدود فقط زمانی ارائه می شود که انتقال جریان از حالت به حالت خاموش یا بالعکس وجود داشته باشد. افت ولتاژ معمولاً در حدود ۱٪ ولتاژ سیستم جزئی است. این بدان معنی است که داشتن یک چوک DC منجر به بهبود جزئی ولتاژ خروجی درایو در مقایسه با راکتور خط AC می شود.

 

۴) حفاظت جریان موج

در هنگام افت ولتاژ (افت ولتاژ) در شرایط کارکرد درایو ، ولتاژ مخزن DC (گذرگاه DC) می تواند به سطوح بسیار پایین کاهش یابد. با ترمیم ولتاژ ، می توان یکباره جریان ناگهانی را برای شارژ خازن باس DC مشاهده کرد. این افزایش جریان می تواند ۵-۱۰ برابر جریان پیک نامی درایو باشد و ممکن است به دیودهای جلویی آسیب برساند. حتی در درایوهایی که دارای مدارهای پیش شارژ هستند ، این یک مشکل است زیرا مدار شارژ در هنگام افت ولتاژ لحظه ای مثر نخواهد بود. چوک DC با ترمیم ولتاژ پس از افت ولتاژ ، مقدار پیک جریان را کاهش می دهد.

A sharp current surge is seen after the voltage sag (voltage dip) event

پس از افت ولتاژ (افت ولتاژ) یک افزایش شدید جریان مشاهده می شود. اوج فعلی اوج طبیعی ۶X است. نمودار بالا ولتاژ و پایین جریان است.

 

” چوک های DC معمولا کوچک تر از چوک های AC هستند و امپدانس لازم برای کاهش هارمونیک بدون افت ولتاژ را اضافه می کنند. “

با این حال که چوک DC هیچ بافرینگ اضافه ای از سوی امواج ولتاژ دیده شده توسط یکسو ساز اعمال نمی کند،

اما از امواج جریان محافظت خواهد کرد.

 

شکل 3- چوک DC بسته شده به باس DC یک درایو

معایب DC CHOKE:

افزودن یک چوک DC (راکتور DC) به درایو باعث افزایش وزن و بعد فیزیکی درایو می شود.
در سیستم های با سطح اتصال کوتاه پایین ، به دلیل برهم کنش بین القایی خط ، خفه کن DC و خازن های گذرگاه ، امکان ایجاد مدار نوسان کمی وجود دارد. این عملکرد درایو را کاهش می دهد و حتی می تواند در ولتاژ بیش از حد یا کم ولتاژ راقطع کند. در صورت مشاهده ، این نوسانات را معمولاً می توان با تنظیمات درایو در نرم افزار درایو کاهش داد.
القا چوک DC باید تقریباً دو برابر بیشتر از راکتورهای خط AC باشد تا عملکرد یکسانی داشته باشد.
چوک DC از انتهای جلوی دیود درایو در برابر ولتاژ تغذیه ولتاژ تغذیه محافظت نمی کند. به همین دلیل ، باید ولتاژ گذرا ورودی اضافی به درایو ارائه شود. اینها می توانند به صورت مهارکننده های فشار ، MOV و غیره باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *