آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

پولی تایمینگ آلومینیومی مدل 5M پهنای 9 میلیمتر

پولی تایمینگ

پولی تایمینگ آلومینیومی مدل 5M پهنای 9 میلیمتر

 

  • تعداد دندانه: 12 تا 112
  • پهنا: 9mm
  • گام:5mm
مشخصات ظاهری:

پولی تایمینگ

پولی تایمینگ چیست؟

پولی های تایمینگ یا دندانه‌ای، از انواع بسیار پر کاربرد پولی ها هستند. وجه تمایز این نوع از پولی ها نسبت به سایر پولی ها، شکل دندانه‌ای آنها است که با ثابت نگه داشتن نسبت چرخش دو شفت، انتقال قدرت را به طور کامل انجام می‌دهند.

از مهم‌ترین کاربرد‌های این نوع از پولی‌ها، در موتور خودرو ها است که وظیفه انتقال حرکت چرخشی هماهنگ بین میل‌لنگ و میل‌سوپاپ به وسیله تسمه تایم را دارند. در‌واقع نام پولی های تایمینگ نیز از همین موضوع گرفته شده است.

پولی تایمینگ

 

مشخصه های مهم پولی تایمینگ

از مشخصه‌های تعیین کننده در پولی‌های تایمینگ، تعداد دندانه، قطر خارجی و قطر داخلی آنها است. قطر داخلی پولی‌ها با توجه به شفت مورد نظر انتخاب می‌شود و باید کاملا با هم متناسب باشند تا پولی دچار انحراف از مرکز و یا به اصطلاح دچار لنگی نشود. قطر خارجی پولی نیز از پارامتر های بسیار مهم در انتخاب آن ها به شمار می‌آید که در واقع تعیین کننده نسبت چرخش بین دو شفت است و با تعداد دندانه‌ها نسبت مستقیم دارد. از دیگر مشخصه‌های بسیار مهم در پولی‌های تایمینگ، اندازه گام دندانه های آنهاست. فاصله یک نقطه روی یکی از دندانه‌های پولی تا نقطه متناظر آن در دندانه‌ی بعدی تعیین کننده گام پولی تایمینگ است که باید توجه شود تا با اندازه گام تسمه مورد نظر برابر باشد.

 

انواع پولی ها

پولی‌های تایمینگ از نظر نوع دندانه‌ها به سه نوع ذوزنقه‌ای ، دایره‌ای و دایره‌ای بهینه‌سازی شده تقسیم بندی می‌شوند. سری‌های GT2 ، HTD M ، H ، T ، AT ، L ، XL و MXL از معروف‌ترین انواع پولی‌های تایمینگ هستند که در تصویر زیر برخی از آنها به تفکیک نوع داندانه هایشان مشخص شده‌اند.

پولی تایمینگ

 

در تصویر زیر یک نوع پولی از سری GT2 را مشاهده می‌کنید که در ساخت پرینتر های سه بعدی کاربرد دارند.

پولی تایمینگ

 

پولی‌های تایمینگ به دو شکل فلنج‌دار و بدون فلنج و معمولا از جنس آلومینیم ساخته می‌شوند. پولی‌هایی که دارای تعداد دندانه کمتر و ابعاد کوچک هستند، سطح تماس آنها با تسمه کمتر بوده و برای مهار تسمه، به طور فلنج دار ساخته می‌شوند تا اصطلاحا تسمه از روی پولی در‌نرود.

در تصویر زیر دو نوع پولی تایمینگ فلنج‌دار و بدون فلنج را مشاهده می‌کنید.

پولی تایمینگ

 

محاسبه نسبت سرعت ، سرعت خروجی و گشتاور پولی تایمینگ

در یک سیستم با دو پولی تایمینگ که پولی هایی با اندازه مختلف دارند به راحتی می توان نسبت سرعت بین دو قرقره را محاسبه کرد . این نسبت با استفاده از قطر پولی متحرک تقسیم بر قطر پولی محرک به دست می آید . به عنوان مثال یک سیستم با پولی متحرک به قطر 150 میلی متر و پولی محرک با قطر 50 میلی متر ، نسبت سرعت آن عدد 3 است پیدا کردن سرعت خروجی مستلزم گرفتن سرعت ورودی و تقسیم آن بر نسبت سرعت است . اساسا با داشتن سرعت خروجی قرقره و سرعت ورودی قرقره می توانید گشتاور منتقل شده بین قرقره ها را محاسبه کنید .

اگر سرعت ورودی 75 دور در دقیقه باشد ، پس سرعت خروجی مساوی است با 75 دور در دقیقه تقسیم بر 3 که می شود 25 دور در دقیقه شما با ضرب سرعت ورودی در نسبت سرعت می توانید گشتاوری که از پولی محرک به پولی متحرک منتقل می شود را محاسبه کنید

چگونه یک پولی تایمینگ خوب انتخاب کنیم؟

پیدا کردن یک پولی تایمینگ مناسب با کاربرد شما نیاز به داشتن دانش و تخصص دارد . شما می توانید با دریافت مشاوره از متخصصین بلبرینگ اسکویی بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید و در زیر نکاتی برای آشنایی بیشتر شما جهت خرید یک پولی تایمینگ مناسب آمده است .

ملاحظات محیطی

در کل انتخاب یک پولی مناسب برای کاربرد شما با یک بررسی محیطی شروع می شود . آیا محیط کار شما شرایط خاصی دارد ؟ در تولیدی شما ایمنی غذایی وجود دارد و با مواد غذایی سر و کار دارید ؟ آیا پولی باید برای عملکرد برنامه های الکترونیکی ، ضد استاتیک باشد ؟ شما باید تمام شرایط محیطی که ممکن است روی پولی انتخاب شده تاثیر بگذارد را در نظر بگیرید . این شرایط محیطی ذکر شده در بالا که معمولا برای انتخاب پولی مهم هستند عبارتند از :

دما – گرمای شدید یا سرمای شدید روی عملکرد تسمه تاثیر دارد

ذرات گرد و غبار با قطعات بزرگ ( امکان سایش تسمه و دندانه ها وجود دارد )

قرار گرفتن در معرض چربی یا روغن

وجود گاز ازون در محیط

پی بردن به شرایط محیطی به شما این امکان را می دهد تا مدل مناسب را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر پولی تایم شما باید در حضور گاز ازون فعالیت کند می توانید از یک تسمه با جنس اورتال یا لاستیکی که توسط ازون خورده نمی شود استفاده کنید . این تسمه در محیط هایی که بیش از حد چربی و یا روغن دارند نیز کاربرد بهتری دارد . همچنین در محیط های بسیار گرم نمی توان از پولی هایی که جنس پلاستیک دارند استفاده کنید و باید حتما از پولی جنس فولاد استفاده شود .

انتخاب اندازه مناسب پولی تایمینگ

قبل از خرید پولی تایم مناسب برای عملکرد خود باید تعداد زیادی از متغییر های اندازه ای را در نظر بگیرید . این متغییر ها عبارتند از عرض پولی ، گام ، تداد دندانه و جیب ، زمان چرخش و غیره . برای آشنایی با پولی مناسب کار خود از تماس با متخصصین بلبرینگ اسکوئی دریغ نکنید مشاوران ما آماده راهنمایی شما برای انتخاب یک پولی تایمینگ ایده آل هستند

بررسی جنس پولی تایمینگ

همانطور که گفته شد ، شرایط خاص محیطی در انتخاب مواد تشکیل دهنده قرقره نقش مهمی دارند . معمولا پولی تایم را از مواد مختلفی می سازند تا علاوه بر میزان استحکام آن ، امکان استفاده در شرایطی که از مواد های خاصی استفاده می شود نیز ممکن باشد .

1- آلومینیوم : آلومینیوم یکی از مصالحی است که اغلب در ساخت انواع پولی ها از آن استفاده می شود . آلومینیوم سبک و بادوام است و برای سیستم هایی با قدرت اسب بخار بالا بسیار عالی است . استحکام کششی و دوام آلومینیوم امکان استفاده در مصارف سنگین را فراهم می کند و از تغییر شکل فلز در حین استفاده جلوگیری می شود . همچنین در آب و هوای نامناسب به خصوص در گرمای بسیار شدید نیز قابل استفاده است .

2-فولاد : فولاد نیز معمولا در ساخت پولی تایم استفاده می شود و به طور گسترده در دسترس است . فولاد به دلیل ثابت بودن در محیط های سخت شناخته می شود و با گذشت زمان همانطور که تولید شده باقی خواهد ماند . استحکام کششی بالای فولاد مانند آلومینیوم ظرفیت بار سنگین را فراهم می کند . ماندگاری بالای فولاد در دمای بسیار گرم یا سرد کمی بیشتر از فولاد است . با روش های مدرن ساخت فولاد احتمال شکست ترد از بین میرود و همچنین زنگ زدن و خوردگی فولاد در این روش غیر ممکن خواهد بود .

3- پلاستیک : این ماده به دلیل وزن سبک و ارزان بودن اغلب برای ساخت قرقره ترجیح داده می شود . این پولی تایم به هیچ عنوان تحت اکسیداسیون قرار نمی گیرد . بنابراین به تعمیر سطح آن در طول زمان نیاز ندارد . همچنین جنس پلاستیک مناسب برای کاربرد های سبک در محیط های عادی است و نگهداری کمی نیاز دارد . برای مثال در مورد اسباب بازی ها ، استفاده از پولی با جنس فولاد یا آلومینیوم ممکن است هزینه زیادی داشته باشد پس استفاده پلاستیک مناسب تر است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *