آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

واگن برند ABBA تایوان لبه دار

واگن

واگن  میلی متر برند ABBA

 

 • شرکت سازنده: ABBA
 • کشور سازنده:  تایوان
 • نوع ساچمه: گرد
 • بدون لبه

 

جهت اطلاعات بیشتر و قیمت با شماره تماس 09156945426 در واتساپ ارتباط بگیرید.

واگن ABBA

 

لینیر گاید یا ریل و واگن چیست؟

یکی از مهمترین مکانیزم های حرکتی لینیر گاید یا ریل و واگن می باشد. لاینر گاید جهت ساپورت بار مکانیکی جهت حرکت خطی مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت خطی بر روی ساچمه ها یا رولر صورت می گیرد. این ساچمه ها در داخل بلوک بین ریل و بلوک از طریق یک مسیر بسته با غلتش خود امکان حرکت دقیق خطی را فراهم می کند. به علت کم بودن مقاومت اصطکاکی (1:50) نسبت به تجهیزات قدیمی در لینیر گاید، جهت به حرکت در آوردن نیروی کمی مورد نیاز است. همین ویژگی باعث می شود توان کمی برای رسیدن به سرعت بالا مصرف گردد. این ویژگی برای حرکت های رفت و برگشتی سریع بسیار مهم می باشد. لینتر گاید ها به دلیل طراحی خاصی که دارند می توانند بار های افقی و عمومی را تحمل نمایند و دقت آن ها وقتی که با بال اسکرو ها به کار می روند، بیشتر هم می شود.. ماشین های با دقت های بالا و ربات ها جابجا کننده و ماشین های سی ان سی و برش و غیره از لاینر گاید ها استفاده می کنند.

در یک سیستم کشویی قدیمی، روغن کاری ناکافی باعث سایش در سطوح تماس می شود.همچنین، یافتن یک نقطه مشخص جهت روانکاری متمرکز دشوار است. در سیستم های لینیر گاید به سادگی توسط مسیرهای تعبیه شده روانکاری به صورت متمرکز انجام می شود. در مقایسه با سیستم های انتقال نیرو قدیمی، لینیرگایدها در مواقع آسیب دیدگی به راحتی قابل تعویض و جایگزینی هستند.

ریل و واگن یا لینیر گاید چیست؟

مشخصات فنی لاینر گاید

لینیر گاید از دو قسمت ریل و واگن تشکیل شده است. ریل از جنس فولاد سختکاری شده و سطح ریل دارای دقت ابعادی و کیفیت بالا می باشد. ریل های لاینر گاید ها در سایز های 15، 20، 25، 30، 40، 55، 65 به صورت استاندارد تولید شده و طول شاخه ها 4 و 5 متری می باشد. این ریل ها باید در سطح های بسیار صافی نصب شوند. از شرکت های مهم سازنده لینیر گاید HIWIN, SKF, THK, ABBA, TBI,REXROTH, STAF, BAHER, NSK, IKO, INA, SBC, CPC, CSK, PMI, PDF, H.S.A.C می باشند.

مشخصات فنی لینیر گاید

نحوه انتخاب لینیر گاید (ریل و واگن)

عواملی که باید برای انتخاب لینیر گاید مد نظر قرار داد عبارت هستند از:

 • بار استاتیکی پایه

تغییر شکل موضعی بین مسیر ریل های حرکت و المنت های نورد مانند ساچمه های واگن ها در اثر فشار زیاد یا بار ضربه ایی سبب ممانعت ازعملکرد صاف خطی لینیرگاید می شود. به طور کلی بار استاتیکی مجاز(بار با اندازه و جهت ثابت) در لینیر ها ی ساکن یا در حال حرکت نباید تغییر شکل دائمی بیش از 0/0001 برابر قطر عناصر نورد و ساچه ها ایجاد کند.

 • بار استاتیک لحظه ایی مجاز

در واقع بار استیکی که در یک جهت و اندازه معین، بیشترین تنش را روی عناصر نورد ایجاد می کند، که در سه جهت MR و MP و MY تعریف می شود.

بار استاتیک لحظه ایی مجاز لینیر گاید

 • ضریب ایمنی باراستاتیکی

این شرایط هنگامی اعمال می شود که سیستم راهنما ثابت باشد یا در سرعت کم باشد. ضریب ایمنی استاتیک، که بستگی به شرایط محیطی و عملیاتی دارد، باید مورد توجه قرار گیرد. مقدار این فاکتور در دیتا شیت فنی لینیر گاید ها از فرمول زیر محاسبه می شود:

.Fsl=C0/P

.Fsl = ضریب ایمنی استاتیک برای بار ساده

C0 = درجه بار استاتیک (KN)

= بار کاری محاسبه شده (KN)

 • ضریب ایمنی بار دینامیکی

ضریب ایمنی بار دینامیکی بیشترین باری که سبب تغییر جهت لینیر گاید عامل مهمی است که برای محاسبه عمر مفید مسیر راهنمای خطی استفاده می شود. در واقع ضریب ایمنی بار دینامیکی در لینیر گاید ها حداکثر باری که به ازای عمر اسمی 50 کیلومتر برای ساچمه ها و 100 کیلومتر برای رول ها یا غلتک ها، تغییر جهت و اندازه نمی دهد.

 • بارهای کاربردی

عوامل مختلفی در محاسبه بارهایی که روی یک راهنمای خطی عمل می کنند تأثیر می گذارد مانند موقعیت مرکز جسم، جاذبه، موقعیت رانش و نیروهای اینرسی در زمان شروع و توقف. برای بدست آوردن مقدار بار صحیح، هر کدام شرایط بار باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 • اصطکاک

ضریب اصطحکاک برای یک سیستم لینیر گاید خطی با ساچمه یا رول 50/1 برابر سیستم های قدیمی است. به طور کلی، ضریب اصطکاک راهنمای خطی نوع ساچمه ایی حدود 0.004 و نوع غلتک حدود 0.003 است.

 • روغن کاری

درصورت عدم روغن کاری به موقع و کافی سیستم های حرکتی لینیر گاید ها، به دلیل افزایش اصطحکاک و حرارت بین ساچمه و رول ها عمر اسمی، کاهش می باید. روانکاری باعث کاهش اصطحکاک بین غلتک یا ساچمه ها با سطح تماس و عدم ایجاد سایش و ضد خوردگی و همچنین افزایش طول عمر اسمی سیستم می شود.

روغن کاری لینیر گاید یا ریل و واگن

عمر مفید لینیر گاید ها

هنگامی که مسیر حرکت و عناصر نورد یک راهنمای خطی به طور مداوم تحت تنش های مکرر قرار می گیرند، سطح مسیر حرکت ریل خستگی نشان می دهد، پوسته پوسته شدن در نهایت رخ خواهد داد. به این حالت پوسته پوسته شدن، خستگی می گویند. عمر یک لینیر گاید به عنوان کل مسیر طی شده تا ظهور خستگی در سطح مسیر حرکت یا غلت زدن مشخص می شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *