آموزش CNC, آموزش و خدمات

ماشین های CNC 

ماشین های CNC 

ماشین‌های CNC

ماشین هایی که به کمک کامپیوتر کنترل می شدند CNC نام دارند. به کمک CNC دقت مورد نیاز برای تولید در صنایع مختلف حاصل می شود. با ساخت ابزارهایی با دقت بالا ، شرایط برای بالا بردن نرخ تولید نیز بهبود میابد. برای دست یابی به قابلیت ماشین کاری با سرعت‌های بالا می باید در زمینه های مختلف مانند طراحی سازه ای، کنترل ارتعاشات خود برانگیخته، یافتن بهترین نرخ براده برداری و کنترل حرکت و سرعت در راستای مسیر مورد نظر به پیشرفت‌هایی دست یافت.

 

تعداد محورهای حرکت در ماشین آلات CNC معمولی عموماً تا پنج محور و در ماشین‌های سنگ زنی تا چهارده محور نیز می رسد. ماشین‌های ابزار در دستگاه مختصات کارتزین برنامه ریزی می شوند. سه محور اصلی حرکت در ماشین آلات CNC با نام‌های z,y,x است که محور z عمود بر y,x است و سه محور یک سیستم مختصات دست راست را تشکیل می‌دهند حرکت مثبت محور z باعث دور شدن ابزار برش از قطعه کار می شود جهت های مشخص شده در هر شکل نمایانگر جهت مثبت محورها در هر یک از ماشین آلات CNC می‌باشد. در فرزکاری و سوراخکاری دو محور x,y در صفحه افقی قرار دارند. در ماشین سوراخکاری حرکت مثبت محور z باعث بالا رفتن اسپیندل می‌شود در حالیکه در فرز این حرکت بر عکس است. در تراش فقط دو محور برای ایجاد حرکت و ماشین‌کاری کافی است و چون اسپیندل بصورت افقی قرار دارد محور z نیز افقی است. همچنین حروف C,B,A نیز برای حرکت زاویه ای به ترتیب حول محورهای X,Y,Z به کار می روند.

 

ساختمان یک برنامه NC ماشین الات CNC :

 

یک برنامه NC در ماشین آلات CNC مراحل ماشین کاری یک قطعه را نمایش می‌دهد. این برنامه از بلوکهایی حاوی اطلاعات تشکیل شده است که هر بلوک با حرف N شروع شده و با شماره خط مشخص می گردد. بعنوان مثال یک بلوک معمولی از یک برنامه NC می بتواند به شکل زیر باشد:

N0040 G91 X25 Y10 Z-12.55 F150 S1100 T06 M03 M07

هر بلوک از چندین کلمه تشکیل شده است و هر کلمه با یک حرف شروع می شود که عدد بعد از آن نمایانگر فرمان مشخصی برای ماشین می باشد. کلماتی که با حروف M,G شروع می شوند به ترتیب به عنوان مقدماتی و توابع متفرقه معرفی می گردند.

 

طبقه بندی سیستم های کنترل عددی در ماشین آلات CNC

 

سیستم های کنترل عددی را می توان بر اساس چهار گروه زیر طبقه بندی کرد:

  • با توجه به نوع ماشین: ماشینکاری نقطه به نقطه در مقابل ماشینکاری پیوسته.
  • بر اساس ساختمان کنترلر: سخت افزار یا NC در مقابل CNC .
  • بر اساس روش برنامه سازی: روش نموی در مقابل روش مطلق.
  • بر اساس نوع حلقه های کنترل: حلقه باز در مقابل حلقه بسته.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *