آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

ساچمه بالسکرو هایوین HIWIN

ساچمه بال اسكرو

ارائه ساچمه های بال اسکرو هایوین

برای خرید ساچمه بال اسکرو باید مطابق با مشخصات بال اسکرو  گام و قطر ذکر شود.

d: قطر بر حسب میلی متر
Lead: گام بر حسب میلی متر
L: طول
Ca: مقدار بار نوع دینامیکی بر حسب نیوتون

 

 

انواع ساچمه بال اسکرو ball screw هایوین HIWIN

ساچمه بال اسکرو

 

بال اسکرو ball screw چیست؟

یک وسیله ای مکانیکی که برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن در صنعت به ویژه در دستگاه های CNC و ماشین آلات صنعتی به کار می رود، ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که مانند مهره و شافت رزوه شده عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید. گوی در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند. بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانس های دقیق می شود، در موقعیت هایی که دقت های بالایی لازم است مناسب هستند. بال اسکروها در عین کاهش اصطکاک، می توانند با مقداری پیش بار کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC  و کاربردهای حرکت بسیار دقیق استفاده می شود. اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها دارند.

به دلیل وجود سیستم بازگشت ساچمه درون مهره بال اسکرو ،بال اسکرو از لید اسکرو بزرگتر می باشد.

مزایا و معایب بال اسکرو

از مهمترین مزایای بال اسکرو و ساخت آن در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود اصطکاک کم به دلیل قرار دادن ساچمه ها بین پیچ و مهره

به دلیل کارکرد مناسب و روان به تعویض بسیار کمتری نیاز دارد.

نیازمند قدرت کمتر و بازدهی بالاتر

دقت بسیار زیاد در سرعت های بسیار بالا

از جمله مهمترین معایب آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به منظور روان سازی و دقت بالا باید روغن کاری به طور منظم بر روی آن انجام شود.

از نظر هزینه و قیمت نسبت به لید اسکرو ها بالاتر می باشد.

در حالت کارکرد عمودی دچار مشکل می شود.

برای توقف نیاز به یک سیستم جداگانه به منظور ترمز می باشد.

 

انواع مهره بال اسکرو هایوین

انواع مهره بال اسکرو هایوین

انواع مهره بال اسکرو هایوین

 

 

 

مهره با ساچمه برگردان خارجی

در این نوع مهره ساچمه ها ابتدا در رزوه پیچ حرکت کرده و بعد از طی کردن مسیر از طریق یک  تیوب که بر روی مهره قرار دارد و از بیرون قابل رویت است به ابتدای مسیر باز می گردند و این سیکل مرتبا تکرار می شود

مهره با ساچمه برگردان داخلی

در این مدل مهره ساچمه ها در حلقه هایی مجزا حرکت کرده و بعد از پایان مسیر بوسیله یک ساچمه برگردان داخلی به ابتدای مسیر بازمی گردند. در این مدل مهره ساچمه ها مسیر کوتاهتری معادل یک دور کامل را طی می کنند. این مدل مهره مناسب برای پیچ ها با رزوه کوتاه است. همچنین قطر خارجی این مهره ها نسبت به سایر مهره ها کوچکتر می باشند.

 

مهره با ساچمه برگردان از مدل end cap

این مهره ها از لحاظ کارکرد بسیار شبیه به مهره ها با ساچمه برگردان خارجی است و تنها تفاوت آن این است که ساچمه برگردان از داخل مهره عبور می کند و به همین علت نیز قطر خارجی این مهره ها کمی از سایر مهره ها بیشتر است. مهره های end cap مناسب برای پیچ ها با گام های بالاست. همچنین این مهره مدل دوبل ندارد.

مهره ها مدل Super S

ساختار کلی این مدل بسیار شبیه مدل های end cap بوده با این تفاوت که بجای end cap قطعه ای بنام cassette وظیفه انتقال ساچمه ها به ابتدای مسیر را به عهده دارد. این مهره ها دارای صدای بسیار پایین در حین کار هستند. همچنین دارای قابلیت شتابگیری بالا می باشند.مهره های  cassette دار مناسب برای بارهای سبک و فشرده طراحی شده اند.

مهره ها نوع گردان

این مهره ها دارای دو ردیف کلی ساچمه هستند. ردیف اول که بسیار شبیه مدل end cap است و شامل ساچمه هایی که با پیچ در ارتباطند و ردیف دوم که بین پوسته اول و دوم قرار دارند و وظیفه گرداندن پوسته دوم به دور پوسته اول را به عهده دارند. این مدل مهره برای کاربردهایی است که در آن پیچ متحرک بوده و مهره ثابت است.

مدل پر کاربرد در بازار ایران مدل FSI  می باشد

جدول دیتاشیت مهره بالسکرو FSI

جدول دیتاشیت مهره بالسکرو FSI

ball screw FSI Hiwin

 

 

جدول دیتاشیت مهره بالسکرو FSI

  علت خرابی بلبرینگ ها

 

وقتی که مهره را در حول محور خودش می چرخانید آن وقت تا زمانیکه شیارهای پیچ به طور  مداوم در شکل حلزونی خود هستند مهره در جهت محوری خود حرکت می کند. وقتی خوردگی ساچمه پیش بیاید یا به علت فشار زیاد و یا ضربه ساچمه ها از میسر خود خارج بشوند و پوسته شیار را اسیب بزنند مهره نمیتواند چرخش روان خودش را داشته باشد و نیاز به تعمیر دارد یکی از علت های خرابی زود مهره بال اسکرو بد جا انداختن مهره در پیچ خود می باشد که یا تعداد ساچمه هایان کمتر باشد یا در مسیر درست خود قرار نگیرد.

یکی از اشکالات بال اسکرو این است که به روانکاری زیادی احتیاج دارند. برای جلوگیری از خوردگی، کاهش اصطکاک، اطمینان از کارآمدی و افزایش طول عمر، باید بـال اسکرو همیشه به طور صحیح با یک فرمول مناسب روانکاری شود

ثیرگذار می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *