آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

ساپورت شفت

ساپورت شفت

ساپورت شفت

 

  • جنس الومینیوم
  • از قطر 3 تا 60

 

 

جهت اطلاعات بیشتر و قیمت با شماره تماس 09156945426 در واتساپ ارتباط بگیرید..

 

محصولی که ملاحظه می کنید ساپورت شفت SHF است. این محصول به ساپورت انتهای شفت یا End Shaft Support نیز معروف است. وظیفه ساپورت های شفت، نگه داشتن شفت در یک موقعیت خاص مورد نظر ما بوسیله نگه داشتن انتهای شفت است.

روش نصب ساپورت شفت SHF

مونتاژ ساپورت شفت SHF بسیار ساده است. این ساپورت در انتهای شفت قرار می گیرد. ساپورت با سفت کردن یک پیچ به شفت محکم می شود.سپس بصورت یک فلنج با دو پیچ به محل مورد نظر ما مونتاژ و ثابت می شود. تصویر زیر یک شفت نصب شده بوسیله ساپورت شفت را نشان می دهد که بر روی یک پروفیل آلومینیومی مونتاژ شده است. مزیت اصلی این طرح، قابل ریگلاژ بودن و قابلیت جابجایی شفت با توجه به شیار پروفیل است.

ساپورت بال اسکرو

ساپورت بال اسکرو یا یاتاقان نگهدارنده بال اسکرو (ball screw support unit)، ساپورت پیچ و مهره بال اسکرو قطعه ایست که وظیفه نگهداری بال اسکرو را دارد و جز لوازم جانبی بال اسکرو می باشد.

ساپورت پیچ بال اسکرو

ساپورت پیچ بال اسکرو که معمولا از دو نقطه، سر و انتهای بال اسکرو نصب، بال اسکرو از دو نقطه مهار می شود. یک نقطه از سر بال اسکرو و یک نقطه در انتهای بال اسکرو.
در قسمت ابتدا یا سر بال اسکرو بلبرینگ های زاویه دار با استحکام بالا و گشتاور پایین و رو در رو با محور شفت قرار می گیرند که مناسب برای چرخش شفت می باشند. این بلبرینگ ها معمولا از سری هفت هزار هستند. این سری از بلبرینگ ها می توانند مقداری از نیروی غیر محوری را مهار کنند و مانع از انتقال این نیرو به شفت موتور و در نتیجه جلوگیری از آسیب دیدن آن شوند.
در بال اسکرو هایی که طول آنها کم می باشد در ساپورت قست ابتدایی بال اسکرو از دو عدد بلبرینگ سری 7000 استفاده می شود. این دو بلبرینگ جهت دار، در عکس یکدیگر نصب می شوند. که وظیفه یکی از آنها تحمل نیروی فشاری و وظیفه دیگری تحمل نیروی کششی می باشد. در انتهای بال اسکرو نیز یک بلبرینگ سری 6000 استفاده می شود. این قسمت نیروی فشاری و یا کششی را تحمل نمی کند. این ساپورت پیچ بال اسکرو را در جای خود محکم نگه می دارند و مانع حرکت آنها به اطراف می شوند و پیچ می تواند فقط در جای خود چرخش نماید. این یاتاقان ها هر کدام به دو دسته تقسیم می شوند که هر دسته خود انواع مختلف، بلبرینگ های تک ردیفه و دو ردیفه می باشند.

انواع یاتاقان بال اسکرو:

  1. یاتاقان بال اسکرو دیواری
  2. یاتاقان بال اسکرو خوابیده

 

ساپورت بال اسکرو، از لوازم سی ان سی و از متعلقات بال اسکرو می باشد. برای خرید ساپورت بال اسکرو لازم است که به موارد زیر دقت کنید، که این موارد جز مشخصات فنی ساپورت محسوب می شود:

1)قطر بال اسکرو
٢)گام بال اسکرو برای مثال گام 4 ,گام 5 ,گام 10
٣)قطر ساپورت مهره، طول و پهنا

ساپورت مهره

ساپورت مهره یا support nut قطعه ای است که میتوان آن را به سادگی روی مهره بست که امکان نصب بار به مهره را راحت تر میکند. معمولا یک طرف بال اسکرو به طور ثابت و طرف دیگر به صورت معلق ساپورت می کند. با توجه به نوع بیرینگی که برای ساپورت طرفین استفاده شده نقشه ماشینکاری دو انتها تعیین خواهد شد.
BK که ساپورت طرف ثابت بال اسکرو، نصب آن از پایه ساپورت می باشد یا FK نصب از فلنج ساپورت شناخته می شود. و اینکه در بال اسکرو ساپورت طرف معلق بنام BF نصب از پایه ساپورت یا FF نصب از فلنج ساپورت، شناخته می شود.

 

ساپورت ابتدا و انتهای بال اسکرو چیست؟

در قسمت ابتدا بلبرینگ هایی زاویه دار با استحکام بالا و گشتاور پایین و رو در رو با محور شفت قرار دارد که مناسب برای چرخش شفت می باشد. علاوه بر این با تنظیم دقیق در پیش بارگذاری می توان به قابلیت چرخش بسیار دقیق رسید.

این بلبرینگ ها معمولا از سری های هفت هزار می باشند. این سری از بلبرینگ ها قابلیت این را دارند که مقداری از نیروی غیر محوری را مهار کرده و مانع از انتقال این نیرو به شفت موتور و در نتیجه جلوگیری از آسیب دیدن آن شوند.

در بخش انتها از بلبرینگ هایی با شیار عمیق استفاده شده است. این بلبرینگ ها معمولا از سری های شش هزار می باشند.

این بخش طوری طراحی شده است که مانع از نشت روغن می شود و همچنین از هجوم گرد و غبار یا مواد خارجی به داخل آن جلوگیری می کند و باعث عمر طولانی شفت و قسمت انتهایی می­شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *