آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

ریل و واگن طرح هایوین HIWIN

ریل و واگن طرح هایوین HIWIN

ریل و واگن طرح هایوین HIWIN

هایوین HIWIN جزء بهترین برندهای بازار ایران در مبحث ریل و واگن می باشد که علاوه بر فراوانی این محصولات و وابسته نبودن به یک وارد کننده خاص دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب می باشد. همچنین مدل چینی هایوین به بازار عرضه  شده است که دارای کیفیت پایینتری نسبت به مدل اصلی می باشد ولی به علت قیمت مناسب ان  را مورد توجه قرار گرفته است مزیت خوب ان سازگاری با مدل اصلی از نظر اندازه و مشخصات فیزیکی می باشد.

لینیر گاید های چینی هایوین طبق سری HG که مناسب برای ماشین آلات CNC است که دارای ساچمه های گرد هستند.

 

 

فروش ریل و واگن هایوین HIWIN

ریل و واگن یا لینیر گاید چیست؟

یکی از مهمترین مکانیزم های حرکتی دقیق می باشد که جهت ساپورت بار مکانیکی بصورت حرکت خطی مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت خطی بر روی ساچمه ها یا رولر صورت می گیرد. این ساچمه ها در داخل بلوک بین ریل و بلوک از طریق یک مسیر بسته با غلتش خود امکان حرکت دقیق خطی را فراهم می کند. به علت کم بودن مقاومت اصطکاکی در لینیر گاید، جهت به حرکت در آوردن نیروی کمی مورد نیاز است. همین ویژگی باعث می شود توان کمی برای رسیدن به سرعت بالا مصرف گردد. این ویژگی برای حرکت های رفت و برگشتی سریع بسیار مهم می باشد. لینتر گاید ها به دلیل طراحی خاصی که دارند می توانند بارهای افقی و عمومی را تحمل نمایند. ماشین های با دقت های بالا و ربات ها جابجا کننده و ماشین های سی ان سی و برش و غیره از لینیرگایدها استفاده می کنند.

واگن هایوین

راهنمای شناسایی پارت نامبر واگن های هایوین:

برای مثال کد زیر را در نظر بگیرید.

HG W 25 C A E ZA P + ZZ/E2

HG این کد نشان دهنده ی کد سری واگن است که می تواند HG ، EG ، WE ، RG ،  MGN یا سایر سری های هایوین باشد.

W  که نشان دهنده مدل واگن است . در صورتی که این کد W باشد نشان دهنده مدل لبه دار یا بال دار و در صورتی که این کد H باشد نشان دهنده بدون بال یا مکعبی بودن واگن است.

عدد 25 که نشان دهنده سایز واگن است که در این سری می تواند سایزهای 15 ، 20 ، 25 ، 30 و غیره تا 65 را داشته باشد.

حرف بعدی نشان دهنده نوع بار قابل تحمل در واگن است.که دارای دو نوع C ،H بوده که واگن های H به دلیل بلندتر بودن قدرت تحمل بار بیشتری را دارند.

حرف A نوع پیچ خوری واگن را مشخص می کند. که A پیچ خوری از بالا،  B پیچ خوری از پایین و C که نشان دهنده پیچ خوری از بالا و پایین می باشد.

حرف E که در صورت وجود نشان دهنده واگن های ویژه است.

حروف ZA که نشان دهنده پیش بارگذاری واگن می باشد. که می تواند حروف ZO یا ZA باشد. که مقدار پیش بارگذاری ZA از ZO بیشتر است.

حرف بعدی حرف P  که نشان دهنده دقت واگن است. که می تواند برحسب دقت C ، H یا P باشد ، که بالاترین دقت متعلق به P سپس H و سپس C می باشد.

در صورت وجود کد  ZZ یعنی این واگن دارای محافظ گرد و غبار است.

و همچنین در صورت وجود کد E2 یعنی این واگن دارای سیستم روغن سر خود می باشد.

 

نمونه کد دیگر را در بررسی میکنیم:

HG R 25 1200 E P + RC

HG  نشان دهنده سری ریل ، حرف R نشان دهنده قابل تعویض بودن ریل و عدد 25 نشان دهنده سایز ریل می باشد.

عدد 1200 نشان دهنده طول شاخه ریل است.

حرف E در صورت وجود نشان دهنده ریل های ویژه می باشد.

حرف P نشان دهنده دقت ریل می باشد که می تواند حروف C ، H یا P باشد.

و در نهایت حرف RC نشان دهنده ریل های تقویت شده است.

انواع مدل‌های ریل واگن HIWIN

گاید خطی ، حرکتی طولی را توسط چرخش (تکرار پذیر) رولبرینگ ها بین یک پروفیل ریل و یک واگن تحت بار انجام می دهد. ضریب اصطکاک در یک گاید خطی در مقایسه با اسلاید های قدیمی فقط یک پنجم می باشد. با استفاده از این ویژگی ها، بلبرینگ خطی دارای ظرافت بالا و می تواند دقت حرکت را افزایش دهد.

مدل های گوناگونی از ریل واگن HIWIN بر اساس نوع کاربرد و ویژگی های خود دسته بندی شده اند که در ادامه مختصری توضیح داده می شود.

لینیر گاید  هایوین HIWIN

 

مدل HG

مدل خطی HG با ظرفیت بار و سختی بالاتر از دیگر محصولات مشابه با شیار دایره ای و ساختار بهینه تری طراحی شده اند. این سری دارای ساچمه های استوانه ی یا به اصطلاح بشکه ای می باشد که تحمل بار بیشتر را امکان پذیر نمود است همچنین ویژگی هایی از قبیل: یکسان سازی بارها در جهت شعاعی، معکوس شعاعی و جانبی و تنظیم خودکار برای برطرف کردن خطای سیستم را دارا است. بنابراین، گایدهای خطی سری HG می توانند عمر طولانی با سرعت بالا، دقت بالا و حرکت خطی صاف ایجاد کنند.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۱۱/۳۸ (KN) الی ۲۰۸/۳۶ (KN)

مدل EG

مدل EG دارای پروفیل کم، ظرفیت بار بالا و سختی زیاد واگن گاید است. همچنین دارای ویژگی نرخ بار برابر در هر چهار جهت و توانایی تنظیم خودکار در رفع خطا را داراست، که امکان سنجشی دقیق تر را فراهم می کند. علاوه بر این، ارتفاع مونتاژ پایین و طول کم، مدل EG را برای کارایی هایی با سرعت بالا، ماشین های اتوماسیون و در جایی که فضای کار کافی مجود نیست، محدود می کند.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۵/۳۵ (KN) الی ۳۳/۳۵ (KN)

 

مدل CG (مدل های جدید)

گاید خطی مدل CG دارای ظرفیت بار گشتاور تا ۵۰٪ بالاتر از مجموعه های استاندارد HG است. پیکربندی بلبرینگ O-Type (پشت به پشت) و یک سیستم بازچرخش مجزای یکپارچه، گردش بلبرینگ را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد و باعث افزایش سرعت حرکت (حرکتی روان تر) و ظرفیت نیروی گشتاوری می شود. یک نوار از پوشش فولاد ضد زنگ، که محافظت در مقابل گرد و غبار را افزایش می دهد و باعث حرکت رفتی و برگشتی روان تری برای واگن می شود.

رنج بارگذاری: ظرفیت بار لحظه ای فوق العاده

 

مدل RG

مدل RG دارای غلتکی به عنوان رولبرینگ به جای ساچمه فولادی است. مدل RG با زاویه تماس ۴۵ درجه طراحی شده است. تغییر شکل الاستیک سطح تماس خطی در طی بارگذاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و به این ترتیب استحکام بیشتر و ظرفیت بار بیشتر در تمامی ۴ جهت بارگذاری ایجاد می شود. گاید خطی مدل RG عملکرد بالا را برای تولید دقیق فراهم می کند و می تواند عمر طولانی تر نسبت به بلبرینگ سنتی (قدیمی) داشته باشد.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۱۱/۳ (KN) الی ۲۷۵/۳ (KN)

 

مدل WE

مدل WE دارای ویژگی بارگذاری با نرخ یکسان در جهت شعاعی، رادیال معکوس و جهت جانبی با نقاط تماس در ۴۵ درجه است. این ویژگی همراه با ریل های عریض، به گاید اجازه می دهد تا برای بارهای زیاد، گشتاوری (لنگری) و سختی، اولویت بندی کند. در طراحی این سری از گایدها، قابلیت تنظیم خودکار در نظر گرفته شده است که می تواند بیشترین خطای سیستم را رفع کند و همچنین می تواند استانداردها را با دقت بالا رعایت کند. توانایی استفاده از ریل تک و پروفیل کم با مرکز جرم کم، در فضاهای دارای محدود و یا در جایی که گشتاور بالا مورد نیاز است، ایده ¬آل می باشد.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۵/۲۳ (KN) الی ۲۹/۸ (KN)

 

مدل MG

مدل MG یک گاید خطی مینیاتوری است که در یک اندازه جمع و جور با یک قوس گوتیک (Gothic) طراحی شده است. سختی بالا و استحکام بالا در برابر گشتاور را در همه جهات تامین می کند. سری MG نیز دارای پوشش ضد خوردگی می باشد که تمام مواد به کار رفته دارای درجه خاص فولاد ضد زنگ برای سازگاری در محیط های مختلف می باشند. سری MG دارای انواع، واگن باریک با نام (MGN) و همچنین با عرض بزرگ با نام (MGW) در دسترس است.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۰/۶۸ (KN) الی ۸/۹۳ (KN)

 

مدل QH

توسعه ی گاید خطیQH در شرکت Hiwin  بر اساس یک قوس چهار ردیف- دایروی است. گاید خطی سری QH با فن آوری همگام سازی حرکت (SynchMotion)، ویژگی های حرکت صاف (روان)، روانکاری عالی، عملیات با ارتعاش و صدای کمتر و عمر طولانی تر را ارائه می دهد. بنابراین گاید خطی QH کاربرد گسترده ای در صنعت با تکنولوژی بالا (high-tech) را دارد که در آن سرعت بالا، سر و صدای کم و کاهش تولید گرد و غبار مورد توجه است. سری QH با سری HG قابل تعویض است.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۱۳/۸۸ (KN) الی ۱۰۸/۷۲ (KN)

 

 

مدل QE

در این سری نیز همانند سری QH از فناوری (SynchMotion) استفاده شده و دارای قابلیت های عمر بالا و سر و صدای کم و تولید کم گرد و غبار می باشد. سری QE با سری EG قابل تعویض است.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۸/۵۶ (KN) الی ۵۱/۱۸ (KN)

 

مدل QW

گاید خطی سری QW با فن آوری (SynchMotion) دارای تمام مزایای سری WE است که ویژگی های سختی لنگری بالا را دارد و برای صرفه جویی و کاربرد در یک ردیف یا فضا مناسب است. با فن آوری (SynchMotion)، نیز حرکت بدون صدا و نرم تر، روانکاری عالی و عمر طولانی تر را فراهم می کند. سری QW با سری WE قابل تعویض است.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۱۶ (KN) الی ۳۶/۸ (KN)

 

 

مدل QR

شرکت HIWIN مدل QR با ویژگی هایی از قبیل سختی فوق العاده بالا و ظرفیت بار بسیار بالا ارائه می دهد. مدل QR دارای تکنولوژی (SynchMotion) به معنی دارا بودن اصطکاک کم، حرکت صاف (روان)، عملیات کم صدا و عمر طولانی، می باشد. در صنایع ای که دقت بالا، سر و صدای کم و سفتی بالا مورد نیاز است، سری QR انتخاب ایده آل است. سری QR با سری RG قابل تعویض است.

رنج بارگذاری دینامیکی: ۲۶/۳ (KN) الی ۱۵۰/۸ (KN)

 

 

سری PG

شرکت Hiwin یک سیستم موقعیت یاب را با یک گاید خطی را با یک انکودر (رمزگذار) مغناطیسی ادغام کرده است. این راه حل، سفتی و سختی یک ریل را بالا می برد، در حالی که انکودر مغناطیسی دقت بالای سیستم را تامین می کند. انکودر یک سنسور اندازه گیری (بدون تماس) است و نوار مغناطیسی برای جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از مواد خارجی تعبیه شده است، این ویژگی ها باعث افزایش طول عمر می شود.

تجهیزات جانبی ریل و واگن هایوین

 

سری E2

گاید خطی خود روانکار E2 دارای سیستم روانکاری است که بین سر (درپوش) و انتهای آن نصب شده است. این واگن نیز با یک کارتریج قابل تعویض/ قابل شارژ با کیت قابل جابجایی برای دوباره پر کردن روغن مجهز شده است. روانکاری از کارتریج روغن به روانکار جریان می یابد و شیارهای ریل و گاید را از طریق روزنه های باریک (مویرگی) انجام می شود. کیت E2 از شرکتHIWIN ، بازه زمانی تعمیر و نگهداری را گسترش می دهد (نیاز کمتر به تعمیرات) و عمر طولانی را تضمین می کند.

 

سری SE

SE یک درپوش فلزی است، که برای گاید خطی یک آپشن محسوب می شود، که مقاومت به حرارت را افزایش می دهد. این آپشن دمای محیط کار را تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد و دمای نمونه کار را تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد را تنظیم می کند. برای شرایطی که بلوک استاندارد قادر به کار با درجه حرارت بالا نیست، آپشن SE برای استفاده در دسترس است.

آپشن های ضد گرد و غبار

تجهیزات ضد گرد و غبار مانع از انباشت مواد و ذرات گرد و غبار و ورود آن ها به واگن و آسیب رساندن به سطوح آن می شوند. آپشن ضد گرد و غبار، زمانی که گاید در معرض یک محیط مملو از ذرات زائد باشد، برای اطمینان از عمر مفید و طولانی، توصیه می شود.

 

درپوش های تقویت شده ریل واگن HIWIN

درپوش تقویت شده RC دارای یک رزین مصنوعی مقاوم در برابر خوردگی و سایش و حلقه ی لاستیکی الاستیک (انعطاف پذیر) است. درپوش از ورود گرد و غبار (مواد زائد) تا سطح بالایی جلوگیری می کند و در مقابل ارتعاش یا شوک مقاوم است (جابجایی ندارد).

کاربردهای ریل و واگن

ماشینهای فرز و تراش سبک با دقتهای حدود 0.05 میلیمتر ، تجهیزاتی که حرکتهای خطی سریع و دقیق نیاز دارند ، رباتهای جابجا کننده یا Pick & Place خطی و دروازه ای دقیق ، ماشینهای CNC، ماشین های برش لیزری ، ماشینهای CNC حکاکی یا برش روی چوب و سنگ ، دستگاههای برش لوله حین حرکت یا Shear cutting ، انواع ماشین آلات بسته بندی با حرکتهای خطی ، ماشینهای پرکن بطری با جک سروو ، انواع دستگاههای تراورس برای باز کردن یا جمع کردن کابل یا مفتول فلزی ، انواع دستگاههای CNC برش هوا گاز یا پلاسما و بسیاری کاربردهای دیگر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *