آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

ریل سایز 15 EGR چینی طرح هایوین

ریل سایز 15 EGR چینی طرح هایوین

ریل سایز 15 میلی متر چینی طرح هایوین

 

 • کشور سازنده:  چین
 • سایز: 15 میلی متر
 • مدل: EGR15
 • فاصله دو پیچ متوالی: 60 میلی متر

 

جهت اطلاعات بیشتر و قیمت با شماره تماس 09156945426 در واتساپ ارتباط بگیرید..

 

ریل و واگن طرح هایوین HIWIN

هایوین HIWIN جزء بهترین برندهای بازار ایران در مبحث ریل و واگن می باشد که علاوه بر فراوانی این محصولات و وابسته نبودن به یک وارد کننده خاص دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب می باشد. همچنین مدل چینی هایوین به بازار عرضه  شده است که دارای کیفیت پایینتری نسبت به مدل اصلی می باشد ولی به علت قیمت مناسب ان  را مورد توجه قرار گرفته است مزیت خوب ان سازگاری با مدل اصلی از نظر اندازه و مشخصات فیزیکی می باشد.

لینیر گاید های چینی هایوین طبق سری HG که مناسب برای ماشین آلات CNC است که دارای ساچمه های گرد هستند.

لینیرگاید های وین (hiwin)

شرکت HIWIN از بهترین شرکت های تولید کننده اتوماسیون صنعتی تایوان بوده که دارای محصولات فراوانی در این زمینه می باشد. از محصولات این شرکت می توان به سرو موتورها، استپ موتورها، جک های خطی، موتورهای خطی و غیره نام برد. از معروفترین محصولات این شرکت لینیرگایدها و بال اسکروها می باشد. این محصولات در سری های مختلف تولید می گردد:

 • ریل و واگن هایوین HG
 • ریل و واگن هایوین EG
 • ریل و واگن هایوین WE
 • ریل و واگن هایوین RG
 • ریل و واگن هایوین مینیاتوری MGW/MGN
 • ریل و واگن هایوین QH, QE

سری HG برای ماشین آلات CNC و سری EG برای سیستم های اتوماسیون و سری WE برای ماشین آلات تک محوره و سری RG برای کاربردهای سنگین و سری MGW/MGN برای کاربرد پزشکی و سری QH , QE برای کاربرد سرعت بالا استفاده می گردد.

لینیر گاید هایوین سری HG

ریل و واگن های Hiwin سری HG بابهینه سازی ساختار شیار قوس دایره ایی نسبت به سایر تجهیزات، ظرفیت بار و سختی بالاتری دارد. این ویژگی سبب مقاومت در برابر بارهای شعاعی، شعاعی معکوس، شعاعی جانبی می شود. سری HG قابلیت خود ترازی در برابر خطاهای ناشی از نصب را دارند و به مدت طولانی با سرعت و دقت بالا و حرکت خطی صاف کار می کنند. به دلیل کنترل دقیق ابعاد، تلرانس ابعادی سری HG را می توان در یک محدوده مناسب نگه داشت، به این معنی که هر واگن و ریل در یک سری خاص می تواند در کنار هم حفظ شود.

واگن ها در سری HG دو مدل فلنچی و مربعی هستند که سری فلنچی جهت لینیرگاید های با ارتفاع پایین تر و سطح گسترده تر استفاده می شوند. ریل های سری EG علاوه بر نصب به صورت استاندارد بالا، در نوع نصب پایین هم قابل استفاده هستند.

دقت سری HG را در 5 دسته نرمال (C)، بالا (H)، دقیق (P)، بسیار دقیق (SP)، فوق العاده دقیق (UP) طبقه بندی می شود.

لینیر گاید هایوین سری EG

طراحی ریل و واگن های Hiwin سری EG به گونه ای است، که علاوه بر ظرفیت تحمل بار بالا و سختی بالا قابلیت تحمل بار در هر چهار جهت و همچنین خودترازی را دارد. این مدل با ارتفاع پایین تر و طول کوتاه تر جهت تجهیزات و ماشین آلات اتوماسیون دقیق با سرعت بالا مناسب می باشد. نگهدارنده به گونه ای طراحی شده است که ساچمه ها را حتی در صورت خارج شدن از ریل در واگن نگه دارد.

راهنمای خطی سری EG به انواع غیر قابل تعویض و قابل تعویض که هردو دارای ابعاد یکسانی می باشند، طبقه بندی می شوند. در نوع قابل تعویض به دلیل کنترل دقیق ابعادی، دقت کلاس P حفظ می شود و ریل و واگن به راحتی قابل رد و بدل هستند. این مدل برای مشتریانی که ریل های تجهیزات آن ها نیاز به همسان سازی محوری ندارند، مناسب هستند.

واگن ها در سری EG هم دو مدل فلنچی و مربعی هستند و ریل های سری EG هم علاوه بر نصب به صورت استاندارد بالا، در نوع نصب پایین هم قابل استفاده هستند. دقت سری EG مانند سری HG در پنج کلاس طبقه بندی می شوند.

لینیر گاید هایوین سری WE (چهار ردیف ریل عریض)

ریل و واگن های Hiwin سری WE با ریل های عریض چهار ردیفی علاوه برتحمل بار های شعاعی، بارهای شعاعی معکوس و جانبی را با زاویه نقطه تماس درجه 45 متحمل می شود.ریل عریض در این مدل عامل تحمل بارهای زیاد و سختی بالا می باشد. توانایی استفاده از یک ریل تک و پروفیل کوچک با مرکز ثقل کوچک در مواردی که فضا محدود است یا نیاز به بارهای لحظه ایی زیاد است ایده آل می باشد.

لینیر گاید های سری WE هم به انواع غیر قابل تعویض و قابل تعویض طبقه بندی می شوند. شماره مدل سری WE اندازه، نوع، کلاس دقت، کلاس پیش بارگیری و غیره را مشخص می کند. واگن ها در سری WE دو مدل فلنچی و مربعی هستند و ریل های سری WE، نصب به صورت استاندارد بالا هستند.

لاینیر گاید های مینیاتوری MG

ریل و واگن های Hiwin سری MG به دو دسته سری MGN نوع باریک و سری MGW نوع عریض دسته بندی می شودند.

لینیرگاید MGN نوع باریک دارای سیستم گردش غلتکی شامل واگن، ریل، ساچمه ها، درپوش انتهایی و نگهدارنده و سیستم حفاظت از گردو غبار شامل کاسه نمد و کاپ و همچنین سیستم روغنکاری شامل مسیرها و گریس خور می باشد.

در نوع مینیاتوری عریض ظرفیت تحمل بارگذاری لحظه ایی افزایش می یابد و طراحی تماس قوس گوتیک ویژگی سختی بالا در همه جهات را ایجاد می کند. ساچمه های استیل توسط نگهدارنده مینیاتوری نگه داشته می شود و حتی در صورت خارج شدن واگن ها هم ساچمه ها نمی افتند.

لینیر گاید هایوین سری QH

ریل و واگن های Hiwin سری QH راهنمای خطی نوع بار سنگین، با فناوری SynchMotion M براساس یک تماس قوس چهار ردیفه ایی می باشد که حرکت روان تر و عملکرد طولانی تری دارد. این مدل ها برای کابردهای صنعتی گسترده تر استفاده می شوند. در صنعت هایتک که به سرعت بالا، سر و صدای کم و کاهش گرد و غبار نیاز است، سری HIWIN-QH با سری HIWIN-HG قابل تعویض است.

لینیرگاید هایوین سری RG

سری RG از محصولات جدید شرکت HIWIN  است و از ساچمه های استوانه ای (Roller) برای جابه جایی بهتر و همچنین تحمل بار بیشتر بهره میبرد. سری RG از استحکام فوق العاده بالا و طرفیت بار بالایی برخوردار است و زاویه تماس 45 درجه طراحی شده است، عملکرد بالا و دقت بالا و دستیبابی به طول عمر طولانی از ویژگی های این سری است.

راهنمای کد ریل های هایوین

برای نمونه کد زیر را در نظر بگیرید:

HG R 25 1200 E P + R

 • HG نشان دهنده سری ریل، حرف R نشان دهنده قابل تعویض بودن ریل و عدد ۲۵ نشان دهنده سایز ریل می باشد.
 • عدد ۱۲۰۰ نشان دهنده طول شاخه ریل است.
 • حرف E در صورت وجود نشان دهنده ریل های ویژه می باشد.
 • حرف P نشان دهنده دقت ریل می باشد که می تواند حروف C یا H یا P باشد.
 • در نهایت حرف RC نشان دهنده ریل های تقویت شده است.

 

لینیر گاید یا ریل و واگن چیست؟

یکی از مهمترین مکانیزم های حرکتی لینیر گاید یا ریل و واگن می باشد. لاینر گاید جهت ساپورت بار مکانیکی جهت حرکت خطی مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت خطی بر روی ساچمه ها یا رولر صورت می گیرد. این ساچمه ها در داخل بلوک بین ریل و بلوک از طریق یک مسیر بسته با غلتش خود امکان حرکت دقیق خطی را فراهم می کند. به علت کم بودن مقاومت اصطکاکی (1:50) نسبت به تجهیزات قدیمی در لینیر گاید، جهت به حرکت در آوردن نیروی کمی مورد نیاز است. همین ویژگی باعث می شود توان کمی برای رسیدن به سرعت بالا مصرف گردد. این ویژگی برای حرکت های رفت و برگشتی سریع بسیار مهم می باشد. لینتر گاید ها به دلیل طراحی خاصی که دارند می توانند بار های افقی و عمومی را تحمل نمایند و دقت آن ها وقتی که با بال اسکرو ها به کار می روند، بیشتر هم می شود.. ماشین های با دقت های بالا و ربات ها جابجا کننده و ماشین های سی ان سی و برش و غیره از لاینر گاید ها استفاده می کنند.

در یک سیستم کشویی قدیمی، روغن کاری ناکافی باعث سایش در سطوح تماس می شود.همچنین، یافتن یک نقطه مشخص جهت روانکاری متمرکز دشوار است. در سیستم های لینیر گاید به سادگی توسط مسیرهای تعبیه شده روانکاری به صورت متمرکز انجام می شود. در مقایسه با سیستم های انتقال نیرو قدیمی، لینیرگایدها در مواقع آسیب دیدگی به راحتی قابل تعویض و جایگزینی هستند.

ریل و واگن یا لینیر گاید چیست؟

مشخصات فنی لاینر گاید

لینیر گاید از دو قسمت ریل و واگن تشکیل شده است. ریل از جنس فولاد سختکاری شده و سطح ریل دارای دقت ابعادی و کیفیت بالا می باشد. ریل های لاینر گاید ها در سایز های 15، 20، 25، 30، 40، 55، 65 به صورت استاندارد تولید شده و طول شاخه ها 4 و 5 متری می باشد. این ریل ها باید در سطح های بسیار صافی نصب شوند. از شرکت های مهم سازنده لینیر گاید HIWIN, SKF, THK, ABBA, TBI,REXROTH, STAF, BAHER, NSK, IKO, INA, SBC, CPC, CSK, PMI, PDF, H.S.A.C می باشند.

مشخصات فنی لینیر گاید

نحوه انتخاب لینیر گاید (ریل و واگن)

عواملی که باید برای انتخاب لینیر گاید مد نظر قرار داد عبارت هستند از:

 • بار استاتیکی پایه

تغییر شکل موضعی بین مسیر ریل های حرکت و المنت های نورد مانند ساچمه های واگن ها در اثر فشار زیاد یا بار ضربه ایی سبب ممانعت ازعملکرد صاف خطی لینیرگاید می شود. به طور کلی بار استاتیکی مجاز(بار با اندازه و جهت ثابت) در لینیر ها ی ساکن یا در حال حرکت نباید تغییر شکل دائمی بیش از 0/0001 برابر قطر عناصر نورد و ساچه ها ایجاد کند.

 • بار استاتیک لحظه ایی مجاز

در واقع بار استیکی که در یک جهت و اندازه معین، بیشترین تنش را روی عناصر نورد ایجاد می کند، که در سه جهت MR و MP و MY تعریف می شود.

بار استاتیک لحظه ایی مجاز لینیر گاید

 • ضریب ایمنی باراستاتیکی

این شرایط هنگامی اعمال می شود که سیستم راهنما ثابت باشد یا در سرعت کم باشد. ضریب ایمنی استاتیک، که بستگی به شرایط محیطی و عملیاتی دارد، باید مورد توجه قرار گیرد. مقدار این فاکتور در دیتا شیت فنی لینیر گاید ها از فرمول زیر محاسبه می شود:

.Fsl=C0/P

.Fsl = ضریب ایمنی استاتیک برای بار ساده

C0 = درجه بار استاتیک (KN)

= بار کاری محاسبه شده (KN)

 • ضریب ایمنی بار دینامیکی

ضریب ایمنی بار دینامیکی بیشترین باری که سبب تغییر جهت لینیر گاید عامل مهمی است که برای محاسبه عمر مفید مسیر راهنمای خطی استفاده می شود. در واقع ضریب ایمنی بار دینامیکی در لینیر گاید ها حداکثر باری که به ازای عمر اسمی 50 کیلومتر برای ساچمه ها و 100 کیلومتر برای رول ها یا غلتک ها، تغییر جهت و اندازه نمی دهد.

 • بارهای کاربردی

عوامل مختلفی در محاسبه بارهایی که روی یک راهنمای خطی عمل می کنند تأثیر می گذارد مانند موقعیت مرکز جسم، جاذبه، موقعیت رانش و نیروهای اینرسی در زمان شروع و توقف. برای بدست آوردن مقدار بار صحیح، هر کدام شرایط بار باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 • اصطکاک

ضریب اصطحکاک برای یک سیستم لینیر گاید خطی با ساچمه یا رول 50/1 برابر سیستم های قدیمی است. به طور کلی، ضریب اصطکاک راهنمای خطی نوع ساچمه ایی حدود 0.004 و نوع غلتک حدود 0.003 است.

 • روغن کاری

درصورت عدم روغن کاری به موقع و کافی سیستم های حرکتی لینیر گاید ها، به دلیل افزایش اصطحکاک و حرارت بین ساچمه و رول ها عمر اسمی، کاهش می باید. روانکاری باعث کاهش اصطحکاک بین غلتک یا ساچمه ها با سطح تماس و عدم ایجاد سایش و ضد خوردگی و همچنین افزایش طول عمر اسمی سیستم می شود.

روغن کاری لینیر گاید یا ریل و واگن

عمر مفید لینیر گاید ها

هنگامی که مسیر حرکت و عناصر نورد یک راهنمای خطی به طور مداوم تحت تنش های مکرر قرار می گیرند، سطح مسیر حرکت ریل خستگی نشان می دهد، پوسته پوسته شدن در نهایت رخ خواهد داد. به این حالت پوسته پوسته شدن، خستگی می گویند. عمر یک لینیر گاید به عنوان کل مسیر طی شده تا ظهور خستگی در سطح مسیر حرکت یا غلت زدن مشخص می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *