آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

بالسکرو طرح هایوین HIWIN

بال اسكرو

بالسکرو طرح هایوین  HIWIN

 

این محصول از لحاظ ابعاد فیزیکی و مشخصات ابعاد مشابه برند هایوین می باشد ولی چون در چین ساخته شده است از کیفیت پایین تری نسبت به خود هایوین را دارا می باشد ولی از لحاظ قیمتی بسیار مناسبتر می باشد

برای خرید بال اسکرو باید گام و قطر مناسب را با توجه به کاتالوگ هر موتور انتخاب کرد. که تمامی مشخصات لازم بر روی مشخصات آن نوشته شده است. از مهمترین اختصارهای انگلیسی موجود در مشخصه عبارتند از:

d: قطر بر حسب میلی متر
Lead: گام بر حسب میلی متر
L: طول
Ca: مقدار بار نوع دینامیکی بر حسب نیوتون

 

 

بال اسکرو ball screw هایوین HIWIN چینی

بال اسکرو ball screw چیست؟

یک وسیله ای مکانیکی که برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن در صنعت به ویژه در دستگاه های CNC و ماشین آلات صنعتی به کار می رود، ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که مانند مهره و شافت رزوه شده عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید. گوی در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند. بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانس های دقیق می شود، در موقعیت هایی که دقت های بالایی لازم است مناسب هستند. بال اسکروها در عین کاهش اصطکاک، می توانند با مقداری پیش بار کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC  و کاربردهای حرکت بسیار دقیق استفاده می شود. اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها دارند.

به دلیل وجود سیستم بازگشت ساچمه درون مهره بال اسکرو ،بال اسکرو از لید اسکرو بزرگتر می باشد.

مزایا و معایب بال اسکرو

از مهمترین مزایای بال اسکرو و ساخت آن در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود اصطکاک کم به دلیل قرار دادن ساچمه ها بین پیچ و مهره

به دلیل کارکرد مناسب و روان به تعویض بسیار کمتری نیاز دارد.

نیازمند قدرت کمتر و بازدهی بالاتر

دقت بسیار زیاد در سرعت های بسیار بالا

از جمله مهمترین معایب آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به منظور روان سازی و دقت بالا باید روغن کاری به طور منظم بر روی آن انجام شود.

از نظر هزینه و قیمت نسبت به لید اسکرو ها بالاتر می باشد.

در حالت کارکرد عمودی دچار مشکل می شود.

برای توقف نیاز به یک سیستم جداگانه به منظور ترمز می باشد.

 

از مهمترین شاخص ها برای خرید یک بال اسکرو توجه به ابعاد آن می باشد که عبارتند از: قطر، گام و طول می باشد. در واقع این سه عامل شرط اساسی برای خرید بال اسکرو می باشد و متناسب با گام و میزان قطر، مهره مناسب به شما توسط فروشنده داده خواهد شد. فروشنده زمانی که مهره را به شما تحویل می دهد حتما توجه داشته باشید که به همراه آن یک لوله وجود دارد و نبایستی لوله را از مهره خارج کنید و باید حتما آن را درون قطعه جاگذاری کرده و بعد آن را خارج کنید زیرا در غیر اینصورت تمامی ساچمه ها از درون آن خارج خواهند شد. بعد از بیرون کشیدن لوله پس از نصب مهره حتما لوله را نزد خود نگه دارید که در مواقع تعمیرات از لوله استفاده خواهد شد.

 

مشخصات اصلی بال اسکرو

همانطور که پیشتر اشاره کردیم از مهمترین مشخصات لازم برای خرید این قطعه پرکاربرد، قطر و گام آن می باشد. تمامی این مشخصات با توجه به نوع وسیله و کارکرد آن انتخاب می شود. این عوامل شامل: سرعت کاری موتور، سرعت حداکثری، شتاب موتور، گشتاور حاصل از آن و … که به صورت کامل در کاتالوگ هر وسیله و موتور قابل مشاهده خواهد بود.

برای خرید بال اسکرو باید گام و قطر مناسب را با توجه به کاتالوگ هر موتور انتخاب کرد. که تمامی مشخصات لازم بر روی مشخصات آن نوشته شده است. از مهمترین اختصارهای انگلیسی موجود در مشخصه عبارتند از:

d: قطر بر حسب میلی متر

Lead: گام بر حسب میلی متر

L: طول

Ca: مقدار بار نوع دینامیکی بر حسب نیوتون

 

کاربرد بال اسکرو

از بال اسکرو برای انتقال حرکت چرخشی از یک موتور الکتریکی به حرکت محوری رینگ فرمان استفاده می شود. بیشترین کاربرد بال اسکرو در ماشین آلات CNC ، روبات ها و تجهیزات مونتاژ دقت استفاده می شود.
این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC و کاربردهای حرکت بسیار دقیق استفاده می شود.

 

عملکرد بال اسکرو

وقتی که شما یک مهره را حول محورش  می چرخانید درجهت محوری اش حرکت می کند چون شیارهای پیچ به طور پیوسته مسیر مارپیچی طی می کنند. بال اسکرو ها از یک پیچ هرز گرد، مهره و ساچمه ها تشکیل شده اند که وجود ساچمه ها باعث می شوند هیچ تماسی بین پیچ و مهره ایجاد نشود.  وقتی که مهره را در حول محور خودش می چرخانید آن وقت تا زمانیکه شیارهای پیچ به طور  مداوم در شکل حلزونی خود هستند مهره در جهت محوری خود حرکت می کند. اسکرو ها چیزی را حرکت می دهند یا نیرویی را انتقال می دهند و این یعنی نیروی  چرخشی کوچکی را به نیروی رانشی قوی تبدیل میکنند .

با بهتر قرار گرفتن ساچمه های فلزی بین شفت اسکرو ومهره حرکت خطی هم بهتر انجام می شود در واقع با گذر زمان در اثر اصطکاک ممکن است این جاگیری ساچمه ها در بین شیار ها از حالت ایده ال خود خارج شود بنابراین بحث نیروی اصطکاک  مسئله مهمی است که با یک مثال به توضیح آن می پردازیم .

وقتی شما یک جعبه را روی زمین حرکت می دهید این جعبه هرگز با یک نیروی کم حرکت نمی کند و نیروی برابر نیروی اصطکاک دینامیکی را باید وارد کنید که جعبه حرکت کند. ولی اگر چند عدد ساچمه زیر جعبه بگذارید آنوقت نیروی بسیار کمتری برای حرکت دادن جعبه نیاز دارید بال اسکروها همین حالت را دارند .

کاربرد بال اسکرو

تحمل بار سنگین بیشتر: با استفاده از قطعات فولادی برای پشتیبانی از بار، بـال اسکرو از ظرفیت بار بالاتری نسبت به لید اسکرو با مهره های پلاستیکی یا پلیمری برخوردار است. لید اسکرویی که مهره های برنزی دارد می تواند بارهای سنگین تری را تحمل کند اما با افزایش بار، اصطکاک نیز افزایش می یابد و اصطکاک بالاتر به معنای چرخه کار کمتر است.

 دقت بالاتر: بر خلاف لید اسکرو که واکنش شدیدی بین مهره و پیچ وجود دارد، بال اسکرو برای از بین برد واکنش شدید استفاده می شود. این امر به طور معمول با استفاده از توپ هایی انجام می شود که قطر بزرگتری نسبت به فضای بین مسیرهای پیچ و مهره دارند.

 کارایی بالاتر: عناصر نورد، مانند توپ های موجود در بال اسـکرو، برای پشتیبانی از بار به تماس نقطه تکیه می کنند؛ در حالی که عناصر کشویی مانند پیچ و مهره موجود در لید اسکرو، به تماس خط تکیه می کنند. تماس نقطه ای اصطکاک کمتری تولید می کند که باعث می شود راندمان بالاتری داشته باشیم.

نکته: کارایی بال اسکرو تقریباً 90 درصد است، در حالی که راندمان لید اسکرو به طور معمول زیر 50 درصد است. راندمان بالا به کاهش گشتاور مورد نیاز موتور تعبیر می شود، به این معنی که یک موتور کوچکتر ممکن است برای دستگاه مناسب باشد.

 

انواع مهره بال اسکرو هایوین

 

مهره با ساچمه برگردان خارجی

در این نوع مهره ساچمه ها ابتدا در رزوه پیچ حرکت کرده و بعد از طی کردن مسیر از طریق یک  تیوب که بر روی مهره قرار دارد و از بیرون قابل رویت است به ابتدای مسیر باز می گردند و این سیکل مرتبا تکرار می شود

مهره با ساچمه برگردان داخلی

در این مدل مهره ساچمه ها در حلقه هایی مجزا حرکت کرده و بعد از پایان مسیر بوسیله یک ساچمه برگردان داخلی به ابتدای مسیر بازمی گردند. در این مدل مهره ساچمه ها مسیر کوتاهتری معادل یک دور کامل را طی می کنند. این مدل مهره مناسب برای پیچ ها با رزوه کوتاه است. همچنین قطر خارجی این مهره ها نسبت به سایر مهره ها کوچکتر می باشند.

 

مهره با ساچمه برگردان از مدل end cap

این مهره ها از لحاظ کارکرد بسیار شبیه به مهره ها با ساچمه برگردان خارجی است و تنها تفاوت آن این است که ساچمه برگردان از داخل مهره عبور می کند و به همین علت نیز قطر خارجی این مهره ها کمی از سایر مهره ها بیشتر است. مهره های end cap مناسب برای پیچ ها با گام های بالاست. همچنین این مهره مدل دوبل ندارد.

مهره ها مدل Super S

ساختار کلی این مدل بسیار شبیه مدل های end cap بوده با این تفاوت که بجای end cap قطعه ای بنام cassette وظیفه انتقال ساچمه ها به ابتدای مسیر را به عهده دارد. این مهره ها دارای صدای بسیار پایین در حین کار هستند. همچنین دارای قابلیت شتابگیری بالا می باشند.مهره های  cassette دار مناسب برای بارهای سبک و فشرده طراحی شده اند.

مهره ها نوع گردان

این مهره ها دارای دو ردیف کلی ساچمه هستند. ردیف اول که بسیار شبیه مدل end cap است و شامل ساچمه هایی که با پیچ در ارتباطند و ردیف دوم که بین پوسته اول و دوم قرار دارند و وظیفه گرداندن پوسته دوم به دور پوسته اول را به عهده دارند. این مدل مهره برای کاربردهایی است که در آن پیچ متحرک بوده و مهره ثابت است.

مدل پر کاربرد در بازار ایران مدل FSI  می باشد.

جدول دیتاشیت مهره بالسکرو FSI

ball screw FSI Hiwin

مهره fsi hiwin

منوال ball scrow hiwin fsi

 

  علت خرابی بلبرینگ ها

 

وقتی که مهره را در حول محور خودش می چرخانید آن وقت تا زمانیکه شیارهای پیچ به طور  مداوم در شکل حلزونی خود هستند مهره در جهت محوری خود حرکت می کند. وقتی خوردگی ساچمه پیش بیاید یا به علت فشار زیاد و یا ضربه ساچمه ها از میسر خود خارج بشوند و پوسته شیار را اسیب بزنند مهره نمیتواند چرخش روان خودش را داشته باشد و نیاز به تعمیر دارد یکی از علت های خرابی زود مهره بال اسکرو بد جا انداختن مهره در پیچ خود می باشد که یا تعداد ساچمه هایان کمتر باشد یا در مسیر درست خود قرار نگیرد.

یکی از اشکالات بال اسکرو این است که به روانکاری زیادی احتیاج دارند. برای جلوگیری از خوردگی، کاهش اصطکاک، اطمینان از کارآمدی و افزایش طول عمر، باید بـال اسکرو همیشه به طور صحیح با یک فرمول مناسب روانکاری شود

 

نکات مهم در انتخاب بال اسکرو:

میزان بار مکانیکی که باید توسط بال اسکرو جابه جا شود.

میزان دقت مورد نیاز در حرکت

شرایط محیطی محل نصب و استفاده از بال اسکرو

 

گامهای اجرایی در انتخاب بال اسکرو:

در زیر قدم به قدم گام­های اجرایی در انتخاب بال اسکرو با جزییات کامل توضیح داده می شود.

انتخاب موتور:

در ابتدا باید مشخصات موتور را به صورت تقریبی متناسب با نوع کاری که نیاز داریم مشخص کنیم. (شتاب، سرعت ماکزیمم، کشتاور بررسی شده باشد)

 

گام اول: _اطلاعات بال اسکروی انتخابی.

حال در اینجا به تعریف بعضی از پارامترهای ذکر شده برای انتخاب بال اسکرو می پردازیم:

 

:C0a (Basic Static Load Rating) مقدار بار پایه استاتیکی

 

این پارامتر در واقع مقدار بار محوری استاتیکی است که باعث می شود تغییر شکل دائمی در نقطه ی اتصال بین ساچمه ها و شیار اسکرو رخ دهد

که این تغییر شکل برابر %۰٫۰۱ قطر ساچمه می­باشد. لذا الزامی است که بال اسکرویی انتخاب شود که C0a آن ۱ الی ۳ مرتبه­ی بزرگترین نیروی اعمالی محوری وارد بر شفت بال اسکرو باشد.

 

:Ca (Basic Dynamic Load Rating) مقدار بار پایه دینامیکی

 

یک بار محوری به اندازه ی مقدار این پارامتر اجازه می دهد که %۹۰ بال اسکروها از یک گروه برای مدت یک میلیون دور بچرخند بدون آن که اتفاقی برایشان بیفتد.

بار متوسط یا همان Pe بستگی دارد که نیروی دینامیکی وارد بر بال اسکرو به چه صورت باشد.

 

الف: اگر هنگامی که نیروی محوری لحظه به لحظه به صورت زیر تغییر کند:

ب: هنگامی که نیرو به صورت منحنی سینوسی تغییر کند

 

گام دوم: محاسبه ی مقادیر سرعت و نیروی ماکزیمم برای بال اسکروی انتخابی

گام سوم: محاسبه ی ضرایب اطمینان برای بال اسکروی انتخابی

در این گام ضریب ایمنی های مربوط به بال اسکرو را بدست می آوریم.

بال اسکرویی که بتواند تمامی این ضریب ایمنی ها را ارضا کند می تواند بعنوان بال اسکروی انتخابی ما باشد. حال در این مرحله به جزییات می پردازیم.

 

: (Buckling) بار کمانش مجاز

هنگامی که بال اسکرو تحت یک بار فشاری قرار گیرد ممکن است تحت کمانش قرار گیرد و تغییر شکل بزرگی برای شافت اسکرو رخ دهد.

بار کششی فشار مجاز:

هنگامی که یک بار محوری به شافت بال اسکرو وارد می شود علاوه بر چک کردن بار کمانش باید از لحاظ رسیدن به تنش مجاز نیز اطمینان حاصل کرد.

گشتاوری خمشی و پیچشی اعمالی به انتهای بال اسکرو

فرض کنیم بال اسکرو دارای پولی و تسمه هم باشد قسمت

پایین بال اسکرو به دلیل کشش تسمه دچار خمش می شود. مقداری از این نیرو به عنوان پیش کشش برای تسمه لازم است.

سرعت دورانی مجاز:

هنگامی که سرعت دورانی بال اسکرو به یک مقدار خاصی برسد، بال اسکرو ممکن است رزونانس کند چرا که سرعت دورانی آن به فرکانس طبیعی بال اسکرو رسیده است.

 DNمقدار بحرانی   

مقدار آن تاثیر بسیار بزرگی بر روی نویز بال اسکرو دارد.

محاسبه عمر بال اسکرو:

عمر خستگی برای بال اسکرو معمولا بر اساس تعداد دور بال اسکرو بیان می شود.

 

 نحوه نصب مهره بال اسکرو

نوع انتقال قدرت از موتور به محورها در طراحی هولدرها موثر است . اگر موتور مستقیما توسط کوپلینگ به بال اسکرو وصل شود در آن صورت موتور ثابت بوده و به قطعه نگهدارنده که روی بدنه ثابت شده است پیچ می شود. در صورتیکه با تسمه تایمینگ به محرک وصل شود در آن صورت برای اتصال موتور از 3 روش استفاده می شود. چرا که باید مکانیزمی ایجاد شود تا بتوان تسمه تایمینگ را شل و سفت کرد .

در روش اول موتور به هولدر پیچ و ثابت می باشد و تسمه تایمینگ توسط مکانیزم سفت کن ، سفت می شود . در روش دوم هولدر نگهدارنده موتور را متحرک می سازند و ابتدا موتور را به هولدر محکم می نمایند و سپس هولدر را را آنقدر جابجا می کنند تا تسمه سفت شده و پیچ های هولدر را سفت می کنند . در یک حالت هم که غیر استاندارد است ، محل سوراخ پیچ موتور را به صورت شیار می سازند و آن قدر موتور را عقب می کشند تا تسمه سفت شود ، بعد پیچ ها را سفت می کنند . حالت اول بهینه ترین روش می باشد و حالت سوم اصلا توصیه نمی شود.

اگر از سیستم بال اسکرو برای انتقال قدرت استفاده می کنید چند نکته ضروری را باید بدانید. نکته بسیار مهم اول اینکه بال اسکرو هیچ گونه بار شعاعی را تحمل نمی کند . نیروهای عمود بر بال اسکرو باید توسط ریل ها مهار شده باشد . بال اسکرو فقط در راستای محور تحمل نیرو دارند. نکته دوم تمامی بارهای وارد بر بال اسکرو فقط باید در یک سر بال اسکرو مهار شود . برای این کار می توانید از دو عدد بلبرینگ جهت دار در یک طرف بال اسکرو ( سمت موتور ) استفاده نمائید . نیروهای فشاری و کششی در این نقطه مهار می شود و طرف دوم بال اسکرو فقط با یک بلبرینگ معمولی به صورت آزاد از طرفین قرار دارد . علت این امر جلوگیری از هر گونه فشار ناشی از بارهای کمانشی در اثر نیروهایی مانند گرمایش ، سرمایش در طول ، تلرانس های مونتاژ و … می باشد.

نکته بعدی طول بال اسکرو می باشد. در صورتیکه طول بال اسکرو از حدود یک متر و شصت تا یک متر و هشتاد سانتی متر بیشتر شد شما باید از سیستم مهره گردان استفاده نمایید. در این حالت موتور روی محور متحرک و در کنار بال اسکرو قرار دارد. در طول های پایین تر می توانید مهره را توسط قطعات آماده موجود در بازار و یا قطعات ساخت خود به بدنه محکم نمایید و با چرخاندن پیچ بال اسکرو محور را به جلو یا عقب حرکت دهید. در این حالت موتور در ابتدای بال اسکرو و روی محور ثابت قرار دارد. در طول های بلند ، بال اسکرو روی محور ثابت ، محکم می شود و دوران ندارد ولی مهره بال اسکرو به همراه تسمه تایمینگ به موتور وصل شده و با چرخاندن مهره ، محور متحرک به جلو و عقب می رود.

نصب بال اسکرو

نکته دیگر در مورد بال اسکروها سبک تراش ابتدا و انتهای آنها می باشد . در ابتدا بدانید که بال اسکروها قطعات آبکاری شده می باشد و آبکاری آنها سطحی بوده و با گذر از سطح درونی ، عمق میل بال اسکرو امکان تراش و پیچ زنی وجود دارد . جهت تراش مهره از دستگاههای تراش استفاده می شود . در صورتیکه مهره بال اسکرو توسط فک سه نظام گرفته شود ، آسیب می بیند . برای اینکار باید از یک بوش شیاردار استفاده نمود . به گونه ای که قطر داخلی جوش با قطر خارجی بال اسکرو یکی باشد . با اینکار بعد از سفت کردن بوش ، فشار سه نظام بطور یکنواخت روی بال اسکرو پخش می شود.

برای تراش بال اسکروها باید از قطعات واسط نیز استفاده شود به گونه ای که جلوی لنگی ناشی از دوران گرفته شود . در صورتیکه حین تراشکاری ، بال اسکرو لنگ باشد ، سر و ته تراشیده لنگ خواهد بود و بعد از مونتاژ در دستگاه CNC اثرش کاملا نمود پیدا می کند.

برای اتصال مستقیم بال اسکرو به موتور، از نگه دارنده ها و کوپلینگ استفاده می گردد. انواع و اقسام مختلفی از کوپلینگ در بازار موجود است که هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می شوند برای مثال برخی از آن ها برای تغییر زاویه استفاده می شوند برخی دیگر به منظور گرفتن لرزش استپر موتور ها و … . برای نصب بال اسکرو به موتورها، از کوپلینگ های تک محوره دارای پیچ سفت کن استفاده می گردد که نمونه هایی از کوپلینگ و یاتاقان (نگهدارنده) در تصویر زیر آورده شده است.

نکات مهمی که در هنگام استفاده از بال اسکرو باید در نظر بگیرید:

اگر از بال اسکرو جهت انتقال قدرت استفاده می کنید توجه داشته باشید که بال اسکرو هیچ گونه بار شعاعی را تحمل نمی کند. همچنین نیروهای عمودی بر بال اسکرو باید توسط ریل ها مهار گردد. بدین منظور می توان از شفت و بلبرینگ خطی یا ریل و واگن استفاده  نمود. باید توجه داشت که بال اسکرو فقط توانایی تحمل نیرو در راستای محور خود را دارد.

نکته دیگر اینکه تمام بارهای وارد شده به بال اسکرو باید تنها در یک سر بال اسکرو مهار گردد. برای این منظور می توان از بلبرینگ کف گرد یا یاتاقان با تثبیت شفت در سمت موتور استفاده کرد. بدین ترتیب نیروهای کششی و فشاری در این نقطه مهار می گردد. دقت داشته باشید که یک سمت دیگر بال اسکرو باید به صورت آزادانه در یاتاقان یا بلبرینگ حرکت کند بدین علت که از هر گونه فشار ناشی از بارهای کمانشی (رفتاری که یک جسم در حال فشار از خود نشان می دهد) مانند گرمایش، سرمایش در طول، تلرانس های مونتاژ و … جلوگیری به عمل آید.

گاهی ابتدا و انتهای بال اسکرو جهت نصب و مونتاژ باید تراشکاری شوند. آبکاری بال اسکرو ها معمولا یک آبکاری سطحی می باشد و با عبور از سطح آبکاری شده می توان تراش بال اسکرو را انجام داد. به منظور تراش مهره بال اسکرو با استفاده از دستگاه تراشکاری توجه داشته باشید که مهره بال اسکرو را مستقیما توسط سه نظام نگه ندارید. چرا که باعث آسیب و صدمه به مهره می شود. برای این منظور از یک بوش شیاردار باید استفاده کرد به طوری که قطر داخلی بوش با قطر خارجی مهره هم اندازه باشد. به این ترتیب فشار سه نظام به طور یکنواخت بر روی بال اسکرو توزیع گردد. همچنین دقت داشته باشید که هنگام تراشکاری بال اسکروها از قطعات واسط مانند گرده تفلونی سوراخ دار به منظور گرفتن لنگی ایجاد شده به علت دوران استفاده نمایید. در غیر این صورت ابتدا و انتهای تراشیده شده دارای لنگی خواهد بود و این موضوع در عملکرد صحیح دستگاه نهایی تاثیرگذار می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *