آموزش و خدمات, معرفی محصولات CNC

انواع خط کش اپکن opkon

خط کش اپکن

فروش انواع خط کش اپکن opkon

اندازه گیری حرکت خطی

اندازه گیری حرکت خطی توسط این سه ابزار انجام می‌شود:

انکودر خطی، خط کش اهمی، خط کش مغناطیسی. در این ابزارها مشخصه ای به نام کورس وجود دارد و بیانگر حداکثر طولی است که دستگاه قادر به اندازه گیری آن است. به عنوان مثال در یک انکودر خطی با کورس 30، انکودر مذکور می‌تواند حداکثر 30 سانتی متر حرکت خطی را اندازه گیری کند.

خطکش دیجیتال برای اندازه‌گیری میزان جابجایی قسمت متحرک یک دستگاه  نسبت به قسمت ثابت آن استفاده می‌شود. خطکش دیجیتال دارای دو قسمت است : بدنه خطکش و سر خواننده.

 

 

فروش انواع خط کشهای اپکن opkon

خط کش اپکن

 

انکودر خطی

عملکرد انکودر خطی که به آن خط کش پالسی یا خط کش دیجیتالی نیز گفته می‌شود کاملا مشابه با انکودر افزایشی است با این تفاوت که صفحه به کار رفته در آن به جای اینکه گرد باشد به صورت یک خط مستقیم است. در این نوع انکودر، دقت اندازه گیری را فاصله بین سوراخ ها تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر فاصله بین سوراخ ها 0.1 میلیمتر باشد، دقت این انکودر هم برابر با 0.1 میلیمتر است، یعنی به ازاری هر 0.1 میلیمتر حرکت، انکودر یک پالس را ثبت می‌کند.

 

 

خط کش اهمی (مقاومت متغیر)

ساختار خط کش اهمی مانند رئوستا است. در واقع خط کش اهمی یک نوع مقاومت متغیر است که مقدار حرکت را از طریق اندازه گیری تغییرات مقدار مقاومت محاسبه می‌کند به این صورت که وقتی سیم متغیر جابجا شده و به جلو یا عقب می‌رود، مقاومت سیم پیچ تغییر می‌کند و از طریق این تغییرات میتوان طول حرکت را اندازه گیری کرد. مثلا اگر به مقدار 5 اهم تغییر در مقدار مقاومت داشته باشیم، این به معنی این است که به میزان 10 سانتی متر جابجا شده ایم. به علت ساده بودن ساختار، این خط کش اهمی به لحاظ قیمت، ارزان تر از انکودر خطی است.

 

خط کش مغناطیسی

خط کش مغناطیسی در واقع یک میله است که به چندین قطعه تقسیم شده که هر قطعه قطب N یا S آهنربا است. در روبروی این میله، یک میله مغناطیسی دیگر نیز در حال حرکت است. با حرکت میله دوم بر روی میله اول، وقتی قطب های همنام در مقابل هم قرار گیرند، به دلیل خاصیت مغاناطیسی، میله ها یکدیگر را دفع می‌کنند و وقتی قطب های غیرهمنام روبروی هم قرار بگیرند میله ها یکدیگر را جذب می‌کنند. بر اساس تعداد دفع و جذب های انجام شده مقدار حرکت اندازه گیری می‌شود.

این نوع خط کش کاربردهای متنوعی دارد. مثلا در یک دستگاه تزریق پلاستیک که قرار است کاور موبایل تولید کند، دستگاه تزریق باید با دقت خیلی زیاد و در حد صدم میلیمتر حرکت کند؛ زیرا اگر دستگاه یک مقدار بیشتر جلو برود، کاور موبایل تولیدی ضخیم شده و برای موبایل تنگ می‌شود و اگر هم کمتر از مقدار تعیین شده حرکت کند، کاور نازک تر شده و برای موبایل گشاد می‌شود بنابراین به دقت بسیار بالایی نایز است تا اندازه ها دقیقا به مقدار تعیین شده در بیایند، خط کش مغناطیسی این مقدار را اندازه میگیرد و آن را گزارش می‌دهد.

خط کش نوری

بدنه شامل یک شیشه مدرج است که در داخل یک پوسته فلزی قرار دارد. سر خواننده نور را از خطکش عبور می‌دهد. حرکت سر خواننده در روی بدنه، باعث تغییر نور عبوری از شیشه می‌شود. این تغییرات به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود و توسط نمایشگر دیجیتال تبدیل به اعدادی می‌شود که مقدار حرکت را به صورت بسیار دقیق میتواند نشان دهد.

خط کش دیجیتال نوری جهت اندازه‌گیری میزان جابجایی (مقدار حرکت ) یک  قسمت متحرک از دستگاه به صورت دقیق استفاده می‌شود. کاربرد آن بیشتر در ماشین آلات است،  جایی که یک قسمت متحرک از یک دستگاه  مثلا میز یک دستگاه فرز که ابزار ماشین کاری روی آن قراردارد، نسبت به بدنه ماشین جابجا میشود. این کاربردها را میتوان چنین برشمرد:

  • جهت نصب روی انواع ماشین ابزار دستی بهمراه نمایشگر مانند فرز، تراش، بورینگ، اسپارک، سنگ
  • جهت نصب روی ماشین آلات اتوماتیک بهمراه انواع کنترلCNC  مانند زیمنس، فاگور، هاست، انگلهارت و GSK
  • جهت اندازه‌گیری دقیق طول در انواع دستگاه برش مانند کاغذ و پروفیل
  • جهت استفاده در دستگاه اندازه‌گیری ابعادی CMM
  • جهت فیدبک دقیق موقعیت و سرعت در اتوماسیون صنعتی بهمراه انواع PLC  مانند Simens، Delta، Fatek،  Omron و LS

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *