سنسور PT100 و انواع آن

سنسور PT100 و انواع آن

سنسور PT100 چیست؟

سنسور PT100 یا همان ترموکوپل PT100  یکی از انواع سنسور دما صنعتی RTD می باشد. همانطور که می دانید سنسور PT100 ( پی تی صد ) رایج ترین نوع از سنسور های RTD ( آر تی دی ) می باشد. در این نوشتار این سنسور دما صنعتی را از زوایای مختلف بررسی می کنیم.

در واقع می توان گفت یکی از اصلی ترین مشخصات این دستگاه های سنجش حرارت ، هسته مرکزی یا همان سنسور داخلی آن می باشد. همانطور که می دانید انواع سنسور دما صنعتی RTD ( آر تی دی ) از انواع متریال به جهت کاربرد های گوناگون ساخته می شوند. تفاوت این مشخصات عملکردی و ساختاری بطور مستقیم بر روی ساخت ، تست ، قیمت ، خرید و فروش انواع سنسور RTD ( آر تی دی ) تاثیر مستقیم می گذارد.

ترموکوپل چیست؟ انواع ترموکوپل چیست؟ و کاربرد های آن چیست؟

ترموکوپل چیست؟ انواع ترموکوپل چیست؟ و کاربرد های آن چیست؟

ترموکوپل چیست؟ انواع ترموکوپل چیست؟ و کاربرد های آن چیست؟

در ابتداروش های اندازه گیری دما را نام می بریم:
1- اندازه گیری دما به روش تماسی

 -ترموکوپل

 -RTD

 -ترمیستور


2- اندازه گیری دما به روش غیر تماسی

 -مادون قرمز

-صوتیترانسمیتر فشار (Pressure transmitter) چیست

ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter) چیست

ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار مبدلی است که فشار را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. بدون شک و تردید ترانسمیتر فشار برای کنترل و نظارت در هزاران برنامه کاربردی روزمره به کار برده می شود و عنوان یک ابزار مهم و حیاتی در فرآیندهای مختلف به کار گرفته می‌شود و می‌تواند از بسیاری حوادث پیشگیری کند.

 

آشنایی با سیستم هایDCS

آشنایی با سیستم هایDCS

آشنایی با سیستم های DCS

سیستم های کنترل غیر متمرکز یا همان DCS مخفف عبارت  (Distributed Control System)سیستم کنترل توزیع شده میباشد DCS یک روش کنترلی است و مجموعه ای از کنترلر ها با قابلیت پردازش بیش از یک حلقه میباشد. ارتباط بین این کنترلر ها از طریق شبکه های صنعتی استاندارد صورت میگیرد. DCS در واقع یک سیستم کنترل توزیع شده یک سیستم کنترل خودکار شده­ و با طراحی ویژه است که متشکل از المان­ های کنترل توزیع­ شده از نظر جغرافیایی در کارخانه یا حوزه­ کنترل است.

این سیستم با سیستم کنترل مرکزی که در آن یک کنترل کننده­ واحد در مکان مرکزی عمل کنترل را مدیریت می­کند،تفاوت دارد،بلکه در DCS هر المان پردازش یا ماشین یا گروهی از ماشین­ها به وسیله­ یک کنترل کننده­ اختصاصی کنترل می­شود. DCS متشکل از تعداد زیادی کنترل کننده­ محلی در قسمت­های مختلف حوزه­ کنترل کارخانه است و از طریق یک شبکه­ ارتباطی سرعت بالا به اینترنت متصل است.

روش های کنترل در موتورهای القایی

روش های کنترل در موتورهای القایی

روش های کنترل در موتورهای القایی

بهترین روش کنترل دور به وسیله کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس می باشد. چون مقدار فوران میدان مغناطیسی دوار موتورهای القایی متناسب با نسبت ولتاژ به فرکانس می باشد. بنا براین در صورتی که به همان نسبت که ولتاژ را تغییر می دهیم مقدار فرکانس را نیز تغییر دهیم ، در نتیجه مقدار دامنه ی میدان مغناطیسی دوار موتور تغییری نمی نماید و در نتیجه در کار ماشین اختلالی وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر با تغییر مشخصات منبع تغذیه منحنی گشتاور بر حسب سرعت تغییر خواهد نمود. عیب این روش در قیمت بسیار بالای مبدل هایی می باشند که به صورت همزمان فرکانس و ولتاژ را کنترل می نمایند و همچنین دارای ساختمان پیچیده ای هستند و تعمیر و نگهداری آن ها مشکل می باشد و بعضا هزینه های مربوط به این مبدل ها از هزینه مربوط به خود موتور بیشتر می گردد . بنابراین در بسیاری از مواقع از لحاظ اقتصادی استفاده از این روش برای کنترل سرعت موتور القایی مقرون به صرفه نمی باشد.

شبکه های ارتباطی صنعتی

شبکه های ارتباطی صنعتی

شبکه های ارتباطی

در يك سيستم مدرن اتوماسيون صنعتي , ارتباط داده ها بين هر يك از دستگاههاي اتوماسيون نقش مهمي ايفا مي كند , هدف از استانداردهاي بين اللملي برقراري ارتباط بين همه دستگاههاي مختلف اتوماسيون است. از اين رو كوششهائي جهت استانداردسازي بين المللي در زمينه شبكه ها صورت گرفت كه دستاورد مهم آن پروتكل اتوماسيون صنعت (MAP)در راستاي سازگاري سيستم هاي ارتباطي بود. پروتكل MAP جهت غلبه بر مشكلات ارتباطي بين دستگاههاي مختلف اتوماسيون گسترش پيدا كرد و بعنوان يك استاندارد صنعتي جهت ارتباطات داده اي در كارخانه ها پذيرفته شد .
عملكرد و قابليت اطمينان يك سيستم اتوماسيون صنعتي در حقيقت به شبكه ارتباطي آن بستگي دارد .
در يك شبكه ارتباطي اتوماسيون صنعتي , بهبود عملكرد شبكه وقابليت اطمينان آن و استاندارد بودن ارتباطات با توجه به اندازه سيستم و افزايش حجم اطلاعات تعيين مي گردد.